Neděle, 10 prosince, 2023
NewsZprávy

Výbuch varny zranil dobrovolné hasiče z Boleslavi. Detaily ze cvičení z Kim Ir Sena

Další ze série taktických cvičení složek IZS Středočeského kraje s pracovním názvem VARNA 2023 se uskutečnilo 9. listopadu v dopoledních hodinách v opuštěném areálu „Domova Kim Ir Sena“ v Houštce u Staré Boleslavi. 

Cílem cvičení bylo procvičit koordinovaný postup složek IZS a dalších orgánů veřejné správy dle typové činnosti „STČ 17A/IZS – Nález nelegální drogové laboratoře“ s následnou likvidací nebezpečných chemických látek a odpadů. Dále pak ověřit součinnost při provádění záchranných a likvidačních prací na taktické, operační a strategické úrovni řízení za použití vhodných ochranných prostředků pro tento typ zásahu.

Kolemjdoucím je na tísňovou linku Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje nahlášen vycházející kouř z opuštěné budovy. Operační důstojník na základě přijatých informací k události vysílá příslušné jednotky požární ochrany. Jako první se na místo dostaví jednotka SDH obce Stará Boleslav, která se v době ohlášení události nachází nedaleko na kondiční jízdě. Prvotním průzkumem velitel zjistí, že prostor uvnitř objektu vypadá jako drogová varna a zároveň objeví pět různě zraněných osob v důsledku výbuchu a popálení. Během záchranných a hasebních prací dojde k dalšímu výbuchu a následkem toho ke zranění pěti zasahujících dobrovolných hasičů. Strojník dobrovolné jednotky obce Stará Boleslav tuto skutečnost oznámí na operační středisko, které vyhodnotí informaci a povolává na místo události dotčené složky IZS dle typové činnosti STČ-17A/IZS Nález nelegální drogové laboratoře. Dostupné informace předá složkám mířícím k události.

Po dojezdu jednotek a zhodnocení rozsahu události byl zřízen štáb velitele zásahu složený ze zástupců hasičského záchranného sboru a dalších složek IZS. Hasiči vybavení vhodnými osobními ochrannými prostředky poskytli předlékařské ošetření zraněným osobám, transportovali je z nebezpečné zóny, následně zajistili jejich dekontaminaci a pak je předali zdravotnické záchranné službě na třídící stanoviště. Tam byly osoby přetříděny podle charakteru zranění, ošetřeny a transportovány do zdravotnického zařízení (v rámci cvičení fiktivně). Policie České republiky ve spolupráci s Městskou policií Brandýs nad Labem – Stará Boleslav uzavřela místo zásahu před nepovolanými osobami a provedla dopravní uzávěry včetně regulace dopravy.

Plamenné hoření hasiči zlikvidovali jedním vodním proudem. Dále v nebezpečné zóně doprovázeli kriminalisty PČR, kteří na místě zajistili důkazní materiál, a na závěr provedli dekontaminaci všech zasahujících. Krizový štáb ORP po identifikaci a evidenci nebezpečných látek štábně rozhodl o likvidaci vybavení varny a nebezpečných látek odbornou firmou.

Součástí scénáře bylo vytvoření zázemí pro všechny zasahující, o což se postarala jednotka SDH Šestajovice, která je předurčena pro zabezpečení činností souvisejících s ochranou obyvatelstva a plní speciální úkoly při zdolávání mimořádných událostí vyvolaných specifickými riziky i mimo území svého zřizovatele. Dobrovolní hasiči z Šestajovic proto disponují odpovídajícím vybavením pro zřízení týlového zabezpečení.

Taktického cvičení VARNA 2023 v Houštce se zúčastnily profesionální jednotky z centrální hasičské stanice Mladá Boleslav a z hasičské stanice Stará Boleslav a jednotky SDH obcí Brandýs nad Labem, Káraný, Stará Boleslav a Šestajovice. Dalšími účastníky byli zástupci ORP Brandýs nad Labem – Stará Boleslav, Policie ČR, Zdravotnická záchranná služba Středočeského kraje a Městská policie Brandýs nad Labem – Stará Boleslav.

Zdroj a foto: kpt. Ing. Tomáš Bakalář HZS Středočeského kraje

Přidat na Seznam.cz
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments