Úterý, 18 června, 2024
NewsO městě

Sluneční lázně v Houštce navštívil Fidel Castro i Kim Ir-sen

Bývalou budovu Slunečních lázní v lesoparku Houštka čeká demolice. Historie lázní je bohatá, vlastnil je kníže Toskánský, navštívil je severokorejský vůdce Kim Ir-sen nebo kubánský diktátor Fidel Castro.  

Historie lázní se začala psát od roku 1818, kdy zde nadlesní Josef Neumann z Brandýsa objevil železitý pramen pojmenovaný pramen Matky Boží Pomocné. Posléze u pramene, lidověji nazvaného „Václavka“, vyrostla první nevelká lázeňská budova, ke které byla následně přistavěna hostinská místnost a dřevěná taneční síň. V 60. letech 19. století uskutečnil tehdejší majitel lázní, arcikníže Karel Salvátor Rakousko-Toskánský, zásadní přestavbu na dvoupatrový lázeňský dům, v současnosti známý jako Kim Ir-sen.

Aby vám neunikly zajímavosti a aktuální informace, staňte se prosím fanoušky naší stránky na Facebooku nebo Instagramu a budete v obraze.

Samotné Sluneční lázně vznikly mezi lety 1917 až 1919 z popudu nového majitele, velkostatkáře Ervína Mandelíka. Jednalo se o architektonicky pozoruhodnou stavbu s verandou a se dvěma velkými skleněnými kopulemi. Během první republiky se ze Slunečních lázní postupně stal rekreačně-sportovní areál. Jejich provoz byl ukončen na počátku 2. světové války, následně je využíval wehrmacht jako lazaret. Po roce 1948 došlo k jejich znárodnění a komplex sloužil mimo jiné jako domov mládeže nebo kolej pro studenty Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy.  

V časech korejské války zde byly ubytované děti ze severní části země a v roce 1953 se na ně dokonce přiletěl podívat tehdejší severokorejský vůdce Kim Ir-sen. Právě podle něj byla pojmenovaná druhá budova lázní. V 70. letech 20. století pak na tamní mírové slavnosti zavítal kubánský diktátor Fidel Castro.

Jistě není bez zajímavosti, že ačkoli se budova Slunečních lázní připisuje věhlasnému architektovi Janu Kotěrovi, ten prý byl v době záměru výstavby stavebním radou a pouze svým razítkem potvrdil, že stavba může být zahájena.

Město má v držení obě chátrající budovy od roku 2015, když je koupilo spolu s dalšími objekty od Univerzity Karlovy. Rekonstrukce se kvůli vysokým nákladům neuskutečnila.

Do železobetonové budovy Slunečních lázní už mnoho let zatéká a nikdo nedokáže garantovat její stabilitu. Navíc se nedá zajistit, aby se tam nedostaly nepovolané osoby, což by pro ně mohlo být skutečně nebezpečné,“ uvedl již v prosinci 2022 starosta Brandýsa nad Labem-Staré Boleslavi Robert Pecha. Jak doplnil, plocha se vyčistí, aby byla připravena pro budoucí projekty. Konkrétní využití zatím není podle něj známé. Jednou z možností je kulturní dům v Houštce.

Pokud jde o budovu Kim Ir-sena, nabízel by se projekt startovacího bydlení nebo zařízení zajišťující péči o seniory. Na konci února 2023 město obdrželo posudek s tím, že budova je v pořádku, pakliže se znovu zhotoví podlahy a stropy.

Přidat na Seznam.cz
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments