Úterý, 5 března, 2024
NewsRozhovory

Exklusivní rozhovor se starostou Brandýsa-Boleslavi: Sluneční lázně čeká demolice

Aktuálně z Brandýska přináší exkluzivní rozhovor s novým starostou města Brandýs nad Labem – Stará Boleslav Robertem Pechou (Vy Jste Město). V první části jsme si povídali o školách, o stavební projektu na Zápské a výpovědi vedoucí stavebního odboru nebo o demolici Slunečních lázní. V příštích dnech přineseme druhou část rozhovoru.

Pane starosto, je to skoro dva měsíce od zvolení nového vedení. Jaké máte pocity, nelitujete, že jste do toho šel? Co vás nejvíce překvapilo?

Ne, já se práce nebojím, takže nelituji. Nevím, jestli toho nelituje trošku moje rodina. Myslím, že ne, že akceptují, to co dělám. Jestli mě něco trochu překvapilo, tak to je sbírání informací po úřadě, abychom si věci a projekty vůbec zkompletovali.

Museli jste řešit nějaké akutní problémy?

To je na denním pořádku. Akutní problémy jsou neustále. Vyjdou Černé ovce (ČT odvysílala reportáž o stavbě bytového domu na Zápské, kde údajně developer neměl platné stavební povolení – pozn. red.) a řešíme akutní problém. Paní vedoucí odboru podala výpověď a končí. Nekončí však jenom kvůli reportáži, je v důchodovém věku a není to pro ni komfortní situace. Již máme vypsáno nové výběrové řízení na pozici vedoucího stavebního odboru.

Byla stavba developerského projektu na Zápské dočasně zastavena?

Když byla vysílána reportáž, tak stavba již neběžela. Výše zmiňovaný pořad předpokládá celkem automaticky vinu na straně úřadů, ale tak to pokaždé není. Paní vedoucí si nebyla jistá výkladem zákona, proto si nechala vypracovat posudek na ČVUT a na základě něho jednala tak, aby nezpůsobila žádné škody, které by mohly být následně vymáhány. Na druhé straně tam byli občané, kteří argumentovali, že developer nemá stavební povolení a že nechtějí, aby se dům dál stavěl. V tu chvíli je úředník ve velmi nevýhodné pozici. Jestli ta věc byla z pohledu stavebního zákona v pořádku nebo ne, to mi nepřísluší hodnot. Právní názory se velmi často dost liší a u soudních znalců bývají bohužel i naprosto protichůdné.

Stavba školy ve Staré Boleslavi

Pojďme se podívat na téma školství. Stavba školy ve Staré Boleslavi má zelenou. A co na Vrábí?

Ve Staré Boleslavi mohou začít přípravy. Na Vrábí v tuto chvíli nemáme pozemky.

Kolik nyní chybí míst ve školách a školkách?

To analyzujeme, protože i na tom bude záviset, jak velké ty školy budou. Abychom byli schopni školy postavit, tak to musí být rychle, řekněme nadstandardně rychle připraveno. Záleží nám i na stavbě školy na Vrábí, ale pokud ji nezačneme stavět do tří let, tak nám nikdo nedokáže garantovat, že na to budou k dispozici finance. Škola na Vrábí by se měla stavět na Zahradním městě u Květnové ulice. Počítá se samozřejmě i s mateřskou školou, na kterou je připraven pozemek a aktuálně architektonická studie. Ta by měla být postavena dříve než domy projektu Na Mariánské cestě.

Víte, kdy bude hotová škola ve Staré Boleslavi?

V roce 2025 bychom chtěli začít stavět. Záleží, jak rychlá bude realizace, ale budova školy se dá za rok postavit, takže před příštími komunálními volbami bychom ji mohli otevírat.

Hovořilo se také o svazkové škole v Dřevčicích.

To je těžká věc. V rámci vedení města nemá tato varianta prioritu. Nápad to byl dobrý, ale je těžko obhajitelný s tak velkými investicemi mimo území města.

Je něco v plánu s nádrží a parkem u tvrze na Vrábí?

Pokud vím, tak tam není žádný připravený projekt, anebo jsem ho zatím nedostal. Žádný projekt na stole k tomu nemám. V množství projektů, které nás čekaly na úřadě po našem nástupu, však nyní nelze zodpovědně říct, že něco neexistuje nebo že to dokonce není v nějaké fázi větší přípravy. Věci nyní dáváme dohromady a chceme tomu zavést přehledný systém.

Demolice Slunečních lázní

Co Sluneční lázně v Houštce?

Čeká je rekonstrukce bagrem (smích). Bohužel dojde k demolici a odstranění budovy Slunečních lázní. Konstrukci podle odborníků již není možné opravit. Je to železobeton navrhovaný ve 20. letech 20. století, tedy před 100 lety, zatéká do něj minimálně 10 let a nikdo nedokáže garantovat jeho pevnost. Zastáváme již snad jednotný názor stavbu odstranit tak, aby to nebyl strašák města, protože to je opravdu hrozné. Nedá se zabezpečit, aby tam nikdo nelezl, a z mnoha ohledů je tato situace nebezpečná.

Ta plocha se vyčistí a bude připravena pro budoucí projekty. Jaké, zatím nevíme. Jednou z možností je kulturní dům v Houštce. Nicméně asi jsme se shodli, že to je zdaleka nejdražší varianta řešení kulturního domu v tuhle chvíli. Bourání se netýká budovy Kim Ir-sena, ta asi není ve stavu, kdy by ji bylo nutné zbořit. 

Důležité je také říct, že Sluneční lázně nejsou stavbou architekta Jana Kotěry. Ten byl v té době stavebním radou a pouze potvrzoval, že ta stavba takto může být.

Sluneční lázně v Houštce v roce 2020
Sluneční lázně v Houštce v roce 2020

Samostatnou kapitolou jsou developerské projekty. Jak to vypadá s projektem Proboštská louka ve Staré Boleslavi? Chystá se nějaká další výstavba a změny pravidel pro developery?

Pravidla pro developery budou především předmětem výboru zastupitelstva města pro rozvojové plochy. A ten ještě nemáme, budeme ho schvalovat na zastupitelstvu 19. prosince. Projekt Proboštské louky neprošel schválením zastupitelstva města a nyní není žádná vůle ani vedení, ani zastupitelstva města rozhodnutí změnit.

S další rozsáhlou bytovou výstavbou na zelené louce, která v tuto chvíli není schválená, nepočítáme. Neříkáme však, že chceme úplně zastavit jakoukoliv výstavbu. Běží nějaké menší projekty, předjednané již minulým vedením, ale jedná se o menší projekty, než které jsou nyní předmětem kritiky. My jsme jen říkali, že chceme přibrzdit tak, abychom pokud možno dohnali infrastrukturální dluh. Ten je nyní v čistírně odpadních vod a v základních školách nejmarkantnější.

Kdy bude hotové obchodní centrum ve Staré Boleslavi? Otevře ještě před Vánoci?

Před Vánoci to nebude, ale nejspíše v únoru.

Pořádáte zajímavou akci, nebo máte report z proběhlé události? Dejte nám vědět, rádi ho zveřejníme.

Otázky pokládal Ondřej Kořínek

Přidat na Seznam.cz