Úterý, 25 června, 2024
NewsO městě

Zámek Brandýs nad Labem – zbraně, trofeje a Habsburkové

Zámek Brandýs nad Labem je majestátní památka nad řekou Labe hned v sousedství proslulé Staré Boleslavi. Během pěti staletí zde pobývali všichni panovníci Habsburské monarchie.

Přijměte pozvání na krátkou prohlídku Zámku Brandýs nad Labem, kterou si můžete užít celoročně, protože zámek je otevřený o víkendech také přes zimu. Prohlídka zámku trvá asi hodinu a zavítáte například do císařských komnat nebo apartmánu blahoslaveného Karla I. a císařovny Zity.

Neméně zajímavá je expozice uniforem, zbraní a střeliva císařské kavalerie. Seznámit se můžete s pluky císařské armády od roku 1679 do roku 1914 nebo nejrůznějšími řády. Svůj památník má na zámku kupříkladu plukovník Jiří Macháček, student brandýského gymnázia, který byl v roce 1941 v letoun Spitfire sestřelen nad Belgií. Milovníci zbraní jistě ocení velkou sbírku nejrůznějších pušek a kanónů.

Z informační tabule o zámku se lze dozvědět, že první známý majitel zámku byl Jan Správný z Michalovic, psal se rok 1354. K posledním významným majitelům patří bezesporu Karel I. Rakouský. Následně zámek patřil státu a od roku 1995 městu.

Památky a zajímavosti Brandýs nad Labem – Stará Boleslav

Pro mnohé je nezapomenutelným zážitkem procházka v pokojích císaře, kde může zaujmout jak výmalba, nábytek, nebo také expozice starých map, knihovna či exponáty dravců a laboratoř. Chodby jsou vyzdobeny loveckými trofejemi.

Při návštěvě zámku nesmíte opomenout také jeho okolí. Zámecké zahrady, příkop s ovcemi, kozami a hlavě pávy. Také podhradí stojí za procházku, třeba po starém kamenném mostě kolem řeky Labe. Přímo před zámkem je informační centrum a restaurace.

Informace o vstupném a otevírací době získáte přímo na stránkách zámku.

Přidat na Seznam.cz