Středa, 17 dubna, 2024
KulturaNews

V bazilice ve Staré Boleslavi našli tajuplnou truhličku

V bazilice Nanebevzetí Panny Marie ve Staré Boleslavi byla za oltářním kamenem objevena tajuplnou kovová truhlička. Uvnitř byl vzkaz na pergamenu a sáčky s relikvií. Pochází zřejmě ze začátku 18. století.

Tajemná truhlička byla objevena 24. ledna pod oltářním kamenem s číslem 26, který je datován k roku 1884. O jejím nálezu informovala Zdeňka Tichá z Poutního místa Stará Boleslav.

Otevření truhličky se odehrálo na Valentýna čili 14. února a zúčastnil se ho starosta Roberta Pecha, arcibiskup Jan Graubner, probošt Kolegiátní kapituly sv. Kosmy a Damiána ve Staré Boleslavi Libor Bulín, zastupitel Středočeského kraje Stanislav Boloňský a vedoucí Diecézního konzervátorského centra Vladimír Kelnar.

Právě poslední jmenovaný truhličku otevřel. Na vrchu truhličky byly listy z breviáře, uvnitř drobný váček, dva sáčky s relikviemi a dle Tiché nejzajímavější pergamen, kde je podepsán Jan Ondřej Antonín Kayser, světící biskup pražský, z roku 1765. Na boku truhličky je nápis tužkou, pravděpodobně Josef Václav Czerny 8. června 1841, sochař.

Přihlaste se k odběru nejzajímavějších článků, který vyšly v uplynulém týdnu.

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Na pergamenu je text: Já, Jan Ondřej Antonín Kayser, boží apoštolskou milostí biskup themisoniský, u Metropolitního kostela svatého Víta na Hradě pražském kanovník, starobylé kapituly svatého Kosmy a Damiána staroboleslavské děkan, za arcibiskupa Antonína Petra (tím se rozumí Příchovského, legáta), byl znovu posvěcen tento oltář ke cti Panny Marie vzaté do nebes, a relikvie svatých mučedníků Angela a Celestýna zde byly nalezeny ve starém oltáři. Relikvie Amanda a Fruktuosa po modlitbě a požehnání vloženy do schránky a vše bylo ověřeno a zapečetěno pečetí biskupa Jana Ondřeje Antonína Kaysera.

„Můžeme tedy shrnout – původní relikvie vložené do toho oltáře budou možná v tom oltářním kameni. Relikvie svatých Amanda a Fruktuosa byly vloženy do truhličky a zapečetěny roku 1765 světícím biskupem pražským Janem Ondřejem Antonínem Kayserem. Pečeti jsou neporušené. Později roku 1841 byla tužkou na bok truhličky připsána dvě jména (nebo více křestních) a u toho napsáno sochař,“ uvedl při otevírání truhličky Kelnar.

Truhlička byla do oltáře podle něj vložena na začátku 18. století. Relikvie a pergamen byl do ní zřejmě vložen v roce 1765, kdy oltář prošel opravou.

Odborníci vše zdokumentují a zanalyzují. Následně bude dle Tiché truhlička slavnostně vrácena zpět do oltáře za účasti veřejnosti.

Foto: Poutní místo Stará Boleslav

Přidat na Seznam.cz
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments