Úterý, 18 června, 2024
KulturaNews

Obnova kostela sv. Václava získala prestižní cenu

Obnova kostela svatého Václava ve Staré Boleslavi dostala v úterý cenu Národního památkového ústavu Patrimonium pro futuro za obnovu. Cenu převzal probošt Libor Bulín. Obnova kostela probíhala v letech 2019 – 2021 a cílem bylo zvýšení atraktivity a oživení místa.

Obnovu kostela nominovalo za Středočeský kraj odborné pracoviště střední Čechy. „Kostel sv. Václava s areálem se v době zahájení obnovy nacházel v neutěšeném stavu. Iniciátorem jeho dlouho připravované celkové obnovy, stejně jako tvůrcem koncepce, investorem a příjemcem dotace z IROP, byla kolegiátní kapitula sv. Kosmy a Damiána ve Staré Boleslavi,“ uvedli památkáři.

Ceny Patrimonium pro futuro byly předávány v úterý na Nové scéně Národního divadla, přímý přenos vysílala Česká televize. Cenu si na pódium převzal probošt Libor Bulín. „Ten interiér je potřeba projít, v tichosti, a nechat se jím oslovit. Je to jedno z nejpamátnějších míst v Čechách,“ uvedl Bulín.

Poutní místo ve Staré Boleslavi získalo dvě ocenění

Hlavní cenu získala záchrana motorového železničního vozu Slovenská strela a obnova kostela Nejsvětější Trojice s rajským dvorem ve Fulneku.

Detailní informace o obnově kostela svatého Václava lze zhlédnout na webu památkového ústavu.

Bazilika sv. Václava

Kostel, který byl povýšen na baziliku, založil v 11. století Břetislav I. spolu s kolegiátní kapitulou, jež funguje dodnes a má na starosti zdejší kostely a svatováclavský kult. Bazilika je bohatě zdobena jak díly se životem sv. Václava, tak sochami zemských patronů. Kostel i kryptu navštívil v roce 2009 papež Benedikt XVI.

V útrobách se nacházejí zbytky kostela sv. Kosmy a Damiána. Uvnitř je krypta a původní hrob sv. Václava, než byl převezen do Prahy. Do románské krypty se dostanete pod kněžištěm v bazilice. Po vstupu do krypty spatříte starší východní část s původním hrobem knížete a tzv. martyriem čili místem zavraždění. Neméně zajímavé je také sousoší od Matyáše B. Brauna Zavraždění sv. Václava. Uprostřed krypty je pak zdobená rakev, v jejíchž útrobách je relikvie knížete Václava.

Přidat na Seznam.cz