Úterý, 25 června, 2024
TopZprávy

Archeologové začali pracovat ve výkopu v Boleslavi. Bude i prohlídka

AKTUALIZOVÁNO: Dopravní uzavírky ve Staré Boleslavi bude ještě několik týdnů komplikovat archeologický výzkum. Vyplynulo to ze středečního jednání zastupitelstva. Archeologové budou zkoumat neprobádané území, kterému se chtěla radnice původně vyhnout. S pracemi začali 12. dubna.

„Dnes předáno staveniště na Mariánském náměstí archeologům. Po odkrytí naleziště bude možné navštívit stavbu a přímo od archeologů se dozvědět co se na místě nachází,“ uvedl ve středu starosta města Robert Pecha (Vy Jste Město).

Na jednání zastupitelstva starosta přiblížil, že nynější výkop měl vést v již prozkoumaném výkopu, a tak se původně mělo vyhnout dlouhým archeologickým výzkumům. Jenže při odkrytí všech částí silnice bylo zjištěno, že je to místo, kde ještě výzkum neprobíhal.

Aby vám neunikly zajímavosti a aktuální informace, staňte se prosím fanoušky naší stránky na Facebooku nebo Instagramu a budete v obraze.

„Tudíž bylo rozhodnuto o záchranném archeologickém výzkumu. Předpokládaná cena archeologického výzkumu byla vyčíslena na 5 milionů korun,“ řekl Robert Pecha.

„Stará Boleslav patří k nejstarším a nejpamátnějším lokalitám u nás vůbec, přemyslovské hradiště tady stálo již kolem roku 900. To je naše hluboká historie, kořeny nás všech. Výzkum si jistě zaslouží – ano, bude to drahé, bude to trvat dlouho,“ napsala v komentáři Zdeňka Tichá z Poutního místa Stará Boleslav.

Průzkum posouvá práce kolem Staroboleslavské brány na letní měsíce. Začne však až ve chvíli, kdy budou podepsané smlouvy a archeologové seženou dost lidí na práci. Kdy se tak stane, není ještě jasné.

Podle Pechy bude zavřené parkoviště před lékárnou, protože tam musí zůstat prostor pro jízdu dvou autobusů. Apeloval na respektování zákazu zastavení. Až dojde k průzkumu, bude tam nainstalován semafor a provoz bude řízen jedním pruhem. Výkop se přiblíží Staroboleslavské bráně a otevře se také ulice Šarochova. Jakmile bude tato část hotová, dojde k uzavření silnice 610 a tím odklonění dopravy přes dálnici D10.  

Přidat na Seznam.cz
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments