Úterý, 18 června, 2024
NewsZprávy

Osm let dřiny bez zájmu vládních politiků. Otevřela se svazková škola v Přezleticích

Svazková škola Panská pole byla v pondělí slavnostně otevřena. Za účasti vzácných hostů včetně hejtmanky Petry Peckové děti odstartovaly nový školní rok. Stavba vyšla na půl miliardy korun.

„Když jsme v roce 2015 s Podolankou a Přezleticemi založili svazek obcí a začali prošlapávat cestu ke společné svazkové škole, neexistoval ani žádný dotační program ani velký zájem vládních politiků nedostatek škol v prstenci kolem Prahy řešit,“ řekl starosta Jenštejna Norbert Hlaváček.

Podle něj bylo těch osm let náročných. Mnohokrát „klesali na duchu“, ve vládách a na ministerstvech se vystřídali politici a představitelé budoucí školy museli stále dokola vysvětlovat, co že se to za Prahou staví.

„Je to škola 21. století, šetrná k životnímu prostředí. Ale i tak je to “jen” pěkná budova. Dětem tedy přejeme především výborné pedagogy, radost z kolektivu a chuť k učení se. Bez chytrých a vzdělaných lidí se neobejdeme. I proto, aby třeba ti, kteří tu budou po nás, dokázali realizovat podobné důležité projekty dříve než za osm let,“ konstatoval Hlaváček.

„Škola provozuje i družinu a několik kroužků – např. sportovní hry, výtvarný kroužek, filmovou animaci nebo angličtinu. V nových prostorách bude sídlit také ZUŠ Folklorika,“ uvedl Středočeský kraj.

Svazkovou školu Panská pole postavily obce Přezletice, Jenštejn a Podolanka a pojme 540 žaků. Ředitelkou školy se stala bývalá starostka Podolanky Monika Dragounová. Stavět se začalo 30. června 2021. V roce 2020 vedení svazku předpokládalo otevření v září 2022.

Stavba školy stála půl miliardy korun. Podílelo se na ní Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (cca 363 mil. Kč), Operační program Životní prostředí (50 mil Kč), Středočeský kraj částkou 10 milionů korun a svazek obcí si vzal úvěr ve výši 80 milionů korun. 

Foto: Obec Jenštejn

Přidat na Seznam.cz
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments