Úterý, 15 října, 2024
O městě

Muzeum Brandýs nad Labem: Poklad, okoun i Nokia

Naučnou a interaktivní archeologickou expozici připravilo Muzeum Brandýs nad Labem, která byla nedávno otevřena v druhém patře v Arnoldinovském domě. Server Aktuálně z Brandýska nové prostory navštívil a přináší vám krátkou reportáž.

Bohatá expozice nemůže začínat jinak než vznikem Země, časem prvohor, geologií či trilobity. Vypravíte se stovky milionů let v čase, kdy nejen Brandýsko vypadalo zcela jinak – schované hluboko pod mořskou hladinou. Nechybí výstava hornin z širšího okolí našeho města. Ve vitrínách je pak připravena přehlídka biotopů spolu s rostlinami a živočichy, mezi kterými nechybí čolek obecný, skokan štíhlý, pěnice černohlavá, dravci, dudek chocholatý nebo veverka obecná.

Další část je nová expozice archeologických nálezů, jako jsou třeba předměty z mohylového pohřebiště v Houštce – bronzové náramky, jehlice nebo meč. Jejich stáří se odhaduje na 1 600 – 1 300 př.n.l. Hned vedle jsou předměty z hrobu velmožů z Podolanky. Nechybí nálezy z doby bronzové, kultury nálevkovitých pohárů, únětické nebo knovízské kultury. Mezi zajímavosti patří určitě kopie pokladu stříbrných denárů z Hluchova nebo dřevčický příbor z doby kamenné. V této místnosti jsou návštěvníci vtaženi do doby dávno minulé zvukovými i vizuálními efekty, sáhnout si mohou také na skryté předměty.

Muzeum otevřelo moderní archeologickou expozici

O kus dál se dostanete do doby skoro nedávné. Na ves typickou pro zdejší kraj. Vystaveny jsou věci každodenní potřeby, ale také pracovní nástroje, především z polí a mlýnů. Pozorného diváka zaujmou nádherné obrazy F.X. Procházky. Několik předmětů je věnováno také konstruktérovi a podnikateli Františkovi Melicharovi.

Poněvadž je Brandýs nad Labem – Stará Boleslav významným církevním místem, nesmí chybět také náboženská expozice. Vidět lze například zlacenou dřevořezbu Madony z 18. století, procesní kříž nebo velký kamenný kříž, který doplňují informace o svatováclavských poutích.

Někoho však spíše zaujmou předměty v další části muzea. Jde nejen o drobné archeologické věci, jako šipky do kuše, třmeny, ostruhy, sekery, ale také vycpané živočichy – netopýra či okouna obecného. Milovníky knih potěší vystavená nejstarší kniha zdejšího muzea z roku 1484.

Na závěr si mnoho z nás může zavzpomínat na své mládí. Vystavena je Nokia 6310, discman, videokazeta nebo magnetofonová kazeta, ke které nesmí chybět také pořádný radiomagnetofon z roku 1982. Vitrínu zdobí rovněž disketa, ešus, malý počítač nebo ohřívač vody našich babiček a stará pokladna či sportovní potřeby.

Muzeu si s expozicí dalo záležet a každý si tam najde své. Prohlídka netrvá déle než 45 minut až hodinu a za 50 korun za dospělého určitě stojí za to. V dalších prostorách nechybí výstavy, prodejna suvenýrů nebo brožurek a knih.

Více o nové expozici zde.

Přidat na Seznam.cz