Úterý, 25 června, 2024
NewsZprávy

Kauza Hrušovských sadů je u ledu. Na tahu je kraj

Jsou to už více než dva roky, kdy městem otřásala kauza Hrušovských sadů, výstavba domů a sejmutí ochrany významného krajinné prvku. Podle zjištění serveru Aktuálně z Brandýska není kauza dosud vyřešena.

Celý případ se začal odehrávat již v roce 2018, kdy pozemky v Hrušovských sadech změnily majitele. Ti se rozhodli, že chtějí na svých pozemcích postavit dva rodinné domy. Podle zástupců Pirátů však s pozemky majitelé zacházeli necitlivě, káceli stromy a odvodnili jej.

Následně požádali o sejmutí ochrany významného krajinného prvku (VKP). Touto ochranou jsou chráněná území, která jsou ekologicky, geomorfologicky nebo esteticky hodnotnou částí krajiny. Mimo jiné jsou chráněna před poškozováním a zničením.

U zámku se bude kácet. K zemi půjdou stromy i keře

Proti stavbě a sejmutí ochrany VKP se postavili někteří zastupitelé, ale také například včelařský spolek. Ten zorganizoval petici a vystoupil proti ničení sadů a mokřadů. Území navštívil také štáb České televize, jenž o kauze natočil reportáž do pořadu Nedej se.

Odbor životního prostředí v listopadu 2019 vydal nesouhlas se zrušením VKP. Majitelé se odvolali ke krajskému úřadu, který případ vrátil k dalšímu projednávání. Jenže na odboru životního prostředí již případ nemají.

„Kauza se podle informací z odboru ŽP zatím nikam neposunula. Odvolání stále leží na krajském úřadu a zatím bez jakéhokoli resumé,“ vysvětlila serveru Aktuálně z Brandýska mluvčí radnice Kateřina Stránská.  

Expozice muzea v Brandýse: Poklad, okoun i Nokia

A krajský úřad skutečně dosud nerozhodl. „O aktuálním odvolání nebylo doposud rozhodnuto. Kolegové se danou věcí intenzivně zabývají. Bohužel není možné přesně predikovat, kdy bude ve věci rozhodnuto. Předpokládáme však, že by mohlo k rozhodnutí dojít v horizontu několika týdnů,“ informoval mluvčí krajského úřadu David Šíma.

Foto: Mapy.cz

Přidat na Seznam.cz