Úterý, 18 června, 2024
TopZprávy

Losovat se nebude, vzkázal rodičům školáků místostarosta

Základní školy zřizované městem vyhodnocují po dubnových zápisech počty přijatých prvňáčků. Podle předběžných výsledků se v letošním roce nepopulárnímu losování vyhneme.

Ve čtvrtek 20. dubna 2023 skončily zápisy do prvních tříd základních škol v našem městě. ZŠ Jungmannova a ZŠ Na Výsluní měly zápisové dny hned zkraje dubna, ZŠ Palachova pak ve druhé polovině měsíce. Společně s jednotlivými řediteli základních škol jsme dali obratem přes víkend čísla z jednotlivých zápisů dohromady. A přestože nejsou úplně konečná (budeme ještě čistit duplicity a dohledávat děti, které k zápisům nedorazily), již nyní mohu všem rodičům potenciálních prvňáčků s trvalým bydlištěm v našem městě sdělit pozitivní zprávu – zápisy letos díky jednotlivým opatřením, které jsme za posledního půl roku úspěšně realizovali, zvládneme, a nikomu žádné losování nehrozí. Do jednotlivých základních škol tak přijmeme všechny spádové děti s trvalým bydlištěm na území našeho města.

A přestože se jedná, v porovnání s minulým rokem, o velmi pozitivní zprávu, do budoucna bude situace i nadále tíživá. Sportovní terminologií – podařilo se nám vyhrát první třetinu, ale ještě zdaleka nemáme vyhraný celý zápas.

Aby vám neunikly zajímavosti a aktuální informace, staňte se prosím fanoušky naší stránky na Facebooku nebo Instagramu a budete v obraze.

Pro letošek se nám podařilo navýšit kapacitu přípravných tříd na dvojnásobek oproti minulému roku. Nově máme dvě přípravné třídy na ZŠ Palachova, a jednu novou Na Výsluní. Jako další kapacitní opatření jsme, ve spolupráci s řediteli jednotlivých základních škol, posunuli zápisy pro děti z Ukrajiny až na červen 2023, čímž jsme dokázali navýšit kapacitu dubnových zápisů na více než 300 míst, která se nakonec ukázala jako dostatečná. Nemuseli jsme ani aktivovat záložní plán s kontejnerovým rozšířením kapacit, pomyslný Damoklův meč tak letos dopadl „pouze“ na nespádové děti s trvalým bydlištěm mimo naše město.

Svazková škola ve Staré Boleslavi

Jenom s těmito opatřeními si ale kvůli rozjeté bytové výstavbě do budoucna určitě nevystačíme. Abyste si dokázali udělat konkrétní představu – jen pro příští rok nám reálně hrozí uvedení do provozu několika etap jednotlivých developerských projektů s téměř 400 byty. Zvládnout takový objem úspěšně znovu, bez dalšího navýšení kapacit základních škol, půjde už jen velmi těžko.

A stejně negativně se na budoucí situaci se zápisy může podepsat i výsledek letošních zápisů u dětí z okolních obcí. Obávám se, že to jen opět zvýší tlak na tzv. zápisovou turistiku (přepis trvalého bydliště dítěte z okolních obcí na katastrální území našeho města, a to v několika málo měsících před samotným konáním zápisů do základních škol), proti které je město bohužel legislativně naprosto bezbranné.

Tento potenciální problém se pokusíme co nejvíce eliminovat těsnou spoluprací s okolními obcemi na projektu svazkové školy ve Staré Boleslavi. Na úterý 2. května 2023 jsme tak rovnou svolali další kolo jednání se starosty okolních obcí, kde bychom již rádi prodiskutovali konkrétní podobu fungování celého projektu, a to včetně způsobu financování.

Čeká nás ještě hodně práce, ale jenom tak si můžeme do budoucna nárokovat právo být v oblasti základního školství dlouhodobě úspěšní. A to nejen co se týká kapacity a zápisů samotných, ale také celkové kvality vzdělávacího procesu.

Zdroj: Jan Jirovský, místostarosta města zodpovědný za oblast školství

Přidat na Seznam.cz
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments