Úterý, 18 června, 2024
NewsRozhovoryZprávy

Exkluzivní rozhovor s novým starostou: O převratu, projektech i plánech

Město Brandýs nad Labem – Stará Boleslav má již několik týdnů nového starostu Petra Soukupa z Našeho Dvojměstí. Redakce Aktuálně z Brandýska se jej zeptala na převrat na radnici, plány do budoucna i na rozjeté projekty.

Po skoro dvou letech od pro vás vítězných voleb jste se stal starostou. Jaké jste měl pocity? Překvapilo vás něco?

  Převládá pocit obrovské odpovědnosti. Na funkci starosty jsem byl připraven již z minulého volebního období, kdy jsem působil jako místostarosta. Téměř dvouletá pauza je však znát a ještě trochu bojuji se skloubením pracovního a osobního života.

  S odstupem dvou týdnů nelitujete, že jste odvolali minulé vedení města? Udělali byste něco jinak?

  Pokud bychom žili v ideálním světě, chtěl bych se vrátit v čase a kultivovaně se dohodnout na koalici hned po volbách na podzim roku 2022. Ostatně, my jsme to zkoušeli, ale nebyli vyslyšeni. V dané chvíli, před těmi dvěma týdny, se těžko dalo jednat jinak.

  Objevily se informace, že jste dostali nabídku od STAN na vytvoření koalice. Jak jste se k ní postavili?

  Bohužel přišla pozdě, až po vytvoření nové koalice. Měnit opět skladbu koalice doslova po několika dnech mi nepřijde rozumné, ať by byla nabídka jakákoli. Doufám však, že spolu budeme vycházet a společně zajistíme lepší náladu ve městě. Lidi už ty neustálé přestřelky nebaví a bojím se, že pokud budou převažovat negativní emoce, voliči nás hodí všechny do jednoho pytle a jednoduše nepřijdou k volbám. To by byla škoda.

  Jaké budou/byly Vaše první kroky ve vedení města?

  Naprosto nás zaměstnalo převzetí chodu úřadu. Někdo z bývalého vedení nám pomohl, někdo ne. Ale myslím, že jsme se s tím již docela slušně popasovali. Pro mě osobně nejsou vody úřadu naštěstí neznámé, noví kolegové to mají trochu těžší. Ale věřím jim.

  Co bude s rozjetými projekty? Škola v Boleslavi a na Vrábí, kulturní dům Labín, Houštka a nové byty, stavba lávky přes Labe nebo projekt revitalizace Záhořské svodnice či Piaristická kolej.

  Žádná revoluce se nekoná. Stavba svazkové školy byla i naším záměrem. Představovali jsme si jiné podmínky a parametry, ale musíme pokračovat, abychom neohrozili školní docházku. Ono se může z médií zdát, že škola už skoro stojí, ale nemá ani cenovku, nejsou peníze, takže uvidíme, jak se situace vyvine.

  Labínu neříkáme striktní „ne“, ale celá akce byla velmi nepřipravená z hlediska odhadu nákladů a finančního krytí. Tady budeme muset ještě hodně přemýšlet, jak zajistit městu kulturní dům a zároveň nevyplenit městskou kasu.

  Studie rozvoje Houštky běží, tam se nic nemění, budeme naslouchat odborníkům. Stejně tak lávka přes Labe. Přiznám se, že o revitalizaci Záhořské svodnice toho prozatím moc nevím, protože se zde moc materiálů neuchovalo.

  Rekonstrukce Piaristické koleje je dlouhodobě v našem programu. Prověřovali jsme dotační možnosti a nějaké jsou. Netvrdím, že s naprosto ideálními parametry, ale pokusíme se dotační tituly zkombinovat tak, aby mohla rekonstrukce běžet.

  Jaké máte plány? Co chcete prosadit?

  Na pořadu dne jsou rekonstrukce významných komunikací Komenského a Výletní. Parkoviště na Spořilově. Smuteční síň. A samozřejmě dokončení rozjetých staveb – sportovní haly, čistírny, rozšíření ZŠ Na Výsluní. Před dalšími investičními kroky musíme nejdříve počítat, co všechno městská kasa unese. Obecně chceme podporovat podnikání a služby ve městě, abychom nebyli pouze ubytovací kapacitou pro blízkou metropoli, ale svébytným městem, kde občané nejen bydlí, ale také podnikají, pracují, baví se.

  Uzavřeli jste s koaličními partnery nějakou dohodu? Dovládnete až do komunálních voleb?

  Písemnou dohodu jsme teatrálně nepodepisovali. Definovali jsme si přístupy k práci a základní cíle. Věřím, že dovládneme až do komunálních voleb.

  Někteří lidé se také bojí, že vedení nebude s občany tolik komunikovat a naslouchat jim? Budete aktivní třeba na sociálních sítích či jinde?

  V prvních dnech na komunikaci není moc čas, to uznávám. Strategii připravujeme. Chci však komunikaci věcnou, nikoli politickou kampaň za peníze daňových poplatníků.

  Máte nějaký vzkaz pro občany města? 

  Občanům bych rád popřál hezké letní dny a ujistil je, že budeme dělat maximum pro to, aby se ve městě žilo co nejlépe.  

  Foto: Město Brandýs nad Labem – Stará Boleslav

  Přidat na Seznam.cz
  0 0 votes
  Article Rating
  Subscribe
  Upozornit na
  guest
  0 Komentáře
  Inline Feedbacks
  View all comments