Úterý, 18 června, 2024
ČelákoviceNewsRozhovory

Po zprovoznění P+R parkovacího domu změníme systém parkování, řekl starosta Čelákovic

Server Aktuálně z Brandýska přináší rozhovor s dlouholetým starostou Čelákovic Josefem Pátkem a místostarostou Petrem Studničkou. V první části jsme si povídali o volebním úspěchu, drahých energiích nebo volných místech ve školách.

Starostou jste s ročním pauzou od roku 2010. Jaký je recept na úspěch?

Josef Pátek: Povedl se nám hattrick, protože jsme třikrát po sobě volby vyhráli tak, že nepotřebujeme koaličního partnera. Když srovnám města naší velikosti, tak je to ojedinělé. Je vidět, že práci děláme dobře. Je to o třech pilířích:

1. Mít dobrý tým po svém boku, tedy mít dobrý tým v zastupitelstvu i na radnici.

2. Být co nejblíže občanům. Ať se koná jakákoliv akce, tak my tam jsme osobně přítomni. S lidmi mluvíme na akcích a třeba i na Facebooku. V tom jsme z okolních měst výjimeční.

3. Děláme maximum pro město a je to ve městě vidět. Máme tu stavby, které lidí potřebují a ocení je.

Baví vás práce stejně jako na začátku?

Josef Pátek: To je ostrá otázka. Baví, ale milionkrát jsem s tím chtěl seknout, to řeknu otevřeně. Někdy přijde období, kdy se nedaří. To člověka trochu demotivuje. Druhá věc je, že chcete něco udělat a právní normy to neumožňují. To si člověk klepe na čelo. Baví mě ale měnit tvář města, nebaví mě politické přetahování. Jsem rád, že nemáme koalici 11 na 10.

Na telefonu jsem 24/7 a musím říct, že my si s Petrem (Studničkou – pozn. red.) každý den v osm večer 45 minut voláme.

Aby vám neunikly zajímavosti a aktuální informace, staňte se prosím fanoušky naší stránky na Facebooku nebo Instagramu a budete v obraze.

Na Facebooku je vás ale také vidět 24/7. Nastavil jste si to tak již na počátku?

Josef Pátek: Jsem tam aktivní i přesto, že jsem si na sebe upletl bič. Je to však můj styl řízení Čelákovic, nechci se zavřít na radnici. Tady jsou neustále otevřené dveře. Lidé mi píšou i desítky zpráv denně.

Petr Studnička: Sledujeme na sociálních sítích za ta léta změny. Pro seniory je také stále důležitý papírový Zpravodaj města. Vydáváme ho 12krát za rok. I my vnímáme, že nesmíme zamrznout.

Jaký je běžný den starosty Čelákovic?

Josef Pátek: Budík mám na šest ráno. Děti odvezu do školy, potom mám zhruba takových 20 minut před 8 hodinou, kdy si třeba projedu město. Od 8 hodin je nějaká porada, investiční porada, provozní porada, bezpečnostní porada. Potom jsou schůzky, běžná agenda. Následně za mnou chodí vedoucí odborů, kteří potřebují poradit, či něco podepsat. Denně bych řekl, že je to tak 200 podpisů pod různé listiny. Odpoledne kolem čtvrté hodiny zase svezu děti domů a uděláme úkoly. Po 20. hodině si voláme s panem místostarostou a pak do 23. hodiny dodělávám agendu, kterou jsem během dne nestihl.

Petr Studnička: Je třeba říct, že pan starosta je jediný uvolněný zastupitel a já jsem jediný místostarosta v tomto volebním období, a to neuvolněný. Hodně práce je na něm, jako na jediné osobě, která má odpovědnost, kompetenci, což znamená, že musí být daleko víc k dispozici.

Součástí dostavby základní školy Kamenky v Kostelní ulici byla i rekonstrukce tělocvičny Bios a výstavba nového školního hřiště. Foto: archiv města Čelákovic

Jste přísný šéf?

Josef Pátek: To se musíte ptát kolegů a kolegyň, jsem přísný a spravedlivý. Ale oni už nás znají, vždycky říkají, že toho mají moc. A my jim odpovídáme, že musí přidat. Já jsem určitě přísný a v některých věcech puntičkář.

Investice v Čelákovicích

Pojďme k městským záležitostem. Jak v Čelákovicích řešíte drahé energie?

Josef Pátek: Na rok 2023 nás energie pravděpodobně budou stát o 50 milionů korun víc na provozu města. Pro představu, tolik stála rekonstrukce celého náměstí. Takže je to poměrně značný zásah do investičních prostředků města. Budeme muset investovat o 50 milionů korun méně. Třeba rekonstrukce chodníků J. Zeyera je připravena, ale musí se odložit. Měli jsme v plánu také dokončení výměny veřejného osvětlení, ovšem peníze budou jen na část.

Řešili jsme, jak na drahé energie půjdeme. Nakonec jsme zvolili podle mě asi nejvhodnější variantu, že jsme najeli na denní spotové ceny s tím, že tyto spotové ceny máme pod zastropováním. To znamená, že nebudeme platit víc, než je strop stanovený vládou, ale pokud se ten spot dostane níž, což třeba v tu chvíli u plynu je, protože se ceny snížily, tak se dostáváme maximálně na ten spot. Všechny nabídky, které byly dlouhodobého charakteru, tak v podstatě byly vyšší, než strop.

Petr Studnička: Nechceme jít cestou snížení teploty v městském bazénu nebo teploty v místnostech, například ve školních třídách. Zaprvé ono to není vždycky technicky možné, protože třeba bazén u nás primárně slouží pro výuku plavání dětí. A když snížíme teplotu vody, tak děti budou nemocné. Buďme rádi, že zastropování platí i pro veřejný sektor. Co třeba školy řeší víc, je problém s dopravou, hodina plavání stojí 1 500 korun, ale autobus stojí 5 000 korun.

Jaké budou největší investice v roce 2023?

Josef Pátek: Čistírna odpadních vod 35 milionů korun, parkovací dům 100 milionů korun, který bude hotový v létě, Jiřina 6. etapa a 7. etapa vodovod a kanalizace, Jiřina 4. etapa komunikace, zahájení 1. etapy opravy vodovodu a kanalizace v ulici Prokopa Holého, rekonstrukce městského muzea, rekonstrukce střechy kulturního domu a mnoho dalších. Celkem je letos v plánu zhruba 60 investičních akcí.

Jaké budou ceny parkování v P+R parkovacím domě?

Josef Pátek: Ceny ještě nejsou stanoveny, ale v rámci dotačního projektu jsme počítali s cenou 20 korun, která odpovídala tehdejší ceně P+R na Černém Mostě. Jestli to bude nakonec víc, nebo ne, v tuto chvíli nevím, ale naší snahou je se zprovozněním parkovacího domu začít regulovat parkování v centru města. Lidé budou mít na výběr. Buď zaparkuji zdarma na Jiřině, nebo zaparkují za nějaký symbolický peníz v parkovacím domě. Masarykova a Sedláčkova ulice budou zpoplatněné na krátkodobé stání, a to tak, aby se nevyplatilo stát a blokovat tam parkovací místa po celý den.

Potom tu bude smíšená zóna v ulici J. Zeyera a Palackého, to znamená rezidentní i krátkodobé stání. Dále budeme mít zóny čistě rezidentní, což jsou ulice, které jsou pod nádražím. S parkovacím domem se spustí taková malá změna parkování, aby to bylo přívětivě nastavené pro rezidenty.

Největší investicí roku 2023 je výstavba parkovacího domu u železniční stanice Čelákovice v Masarykově ulici pro 97 automobilů. Městu se podařilo získat dotaci v rámci ITI IROP se spolufinancováním ve výši 90 %. Foto: archiv města Čelákovic

Obchvat Čelákovic

Začínáte stavět silniční obchvat. Kdy bude hotov?

Josef Pátek: Určitě se zahájí stavba tento rok. Stavba obchvatu (Investorem jsou Středočeský kraj, Správa železnic a město Čelákovice) je rozdělená do tří částí. První je přemostění pražského zhlaví železniční stanice Čelákovice, to určitě bude zahájeno se stavbou železnice v letošním roce. Zároveň by kraj mohl zahájit stavbu silnice, která pokračuje od mostu přes pole směrem na Mochov. To je druhá část. Potom je třetí část, a to je obchvat Cihelny, který povede v místě bývalé tratě po zprovoznění přeložky v Záluží. Všechno by se v rámci tohoto volebního období mělo stihnout dokončit, což bude perfektní.

Pak bude zbývat jen obchvat Záluží, který se napojí na kruhový objezd na silnici II/611 a potom na budoucí obchvat Nehvizd a na sjezd z dálnice na 12. kilometru D11.

Jak to vypadá se stavbou přístaviště v Čelákovicích?

Petr Studnička: Už je dokončené přístaviště pro velkou osobní loď a do května 2023 se dodělá přístaviště, kde bude 8 mol pro 16 malých plavidel. Mohlo by to rozhýbat rekreační plavbu na Labi. Je to investice Ředitelství vodních cest za 35 milionů korun.

Josef Pátek: Bude to určeno pro krátkodobé stání. To znamená, že připlujete, zakotvíte, můžete se napojit na elektřinu a vodu. Ředitelství vodních cest tam poskytuje 48 hodin zdarma.

Plánuje město další výstavby? Developerské projekty?

Petr Studnička: Volných a vhodných pozemků ve staré zástavbě moc není, ale dochází v ní k zahušťování. Zájem o bydlení je tady obrovský. V Záluží máme dvě plochy, jednak u fotbalového hřiště a jednak nad rybníkem, což je asi 74 stavebních parcel do budoucna.

Zastupitelstvo v prosinci loňského roku schválilo transformaci průmyslového areálu bývalých Kovohutí. Na 12,7 hektarech vznikne postupně nová rezidenční čtvrť. Je to rozplánováno do čtyř etap do roku 2037 a v plánu je výstavba jak rodinných, tak bytových domů. Výhledově může jít cca o 2 000 nových obyvatel.

Školy v Čelákovicích

Jsou v Čelákovicích dostatečné kapacity ve školách a školkách?

Petr Studnička: Na rozdíl od většiny obcí v zázemí Prahy my netrpíme nedostatkem míst v mateřských a základních školách. Do mateřských škol přijmeme všechny děti včetně dvouletých. Disponibilní volnou kapacitu dle rejstříku škol máme i v obou základních školách. Díky dostavbě Kamenky v roce 2020 se situace v základním školství výrazně zlepšila. Příprava projektu trvala 15 let, samotná stavba 15 měsíců.

Josef Pátek: Je to dlouhodobá koncepční práce. My si necháváme pravidelně vyhodnocovat a aktualizovat demografický vývoj v Čelákovicích, takže víme, co nás čeká a za jak dlouhou dobu. A v rámci toho se na to snažíme připravit. Třeba výstavba mateřské školky Sluníčko přišla v ten správný okamžik. Nemusíme nikoho odmítat, bereme všechny. Nejhorší, co pro město může být, je zamknout se do čtyřleté škatulky odpovídající délce jednoho volebního období.

Přihlaste se k odběru nejzajímavějších článků, který vyšly v uplynulém týdnu.

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Tudíž nepotřebujete stavět školy nebo školky?

Petr Studnička: Ne. My máme ve školkách kapacitu 484 dětí. K poslednímu zápisu se přihlásilo 131 dětí, přijato bylo 127, čtyři nikoliv. Jedna soukromá školka u nás již ukončila provoz, protože kapacitu pohltily ty veřejné, zřízené městem.

Co se týká základních škol, tak tam máme kapacitu v rejstříku 1 650 žáků a máme aktuálně zhruba 1 400 žáků, takže kapacitu máme dostatečnou.

Je vůbec něco, co se v Čelákovicích nedaří?

Josef Pátek: To je dobrá otázka. Tak počkejte, nad tím se zamyslím.

Petr Studnička: Abychom byli sebekritičtí, tak co se nám nedaří, je vydat nový územní plán. Jsme v atraktivní lokalitě, kde zájmy jsou neuvěřitelné. Je tady prostě velký tlak, my mu musíme odolat, což si myslím, že se nám daří, nepouštíme sem žádné developerské gigantické projekty.

Velkou výzvou pro nás je stárnutí populace. Musíme se více zaměřit na seniory. Přes 20 % obyvatel jsou senioři. Domov pro seniory, rozšíření provozu pečovatelské služby, budou určitě témata, kterým se budeme muset věnovat.

Je něco, co v Čelákovicích chybí? Obchodní dům?

Josef Pátek: Obchodních domů už máme dost. Chybí domov pro seniory.

Petr Studnička: Pak jsou to věci, které město nedokáže ovlivnit. Třeba odborné specializace lékařů. Jako všude řešíme zubaře, pediatry. Je to ovlivněno také blízkostí Prahy a představami zdravotních pojišťoven.

Foto: archiv města Čelákovic

Josef Pátek a Petr Studnička
Josef Pátek (vlevo) je starostou Čelákovic od roku 2010. Petr Studnička vykonává funkci neuvolněného místostarosty města od roku 2014. Oba působí v Zastupitelstvu města Čelákovic nepřetržitě od roku 2006 Foto: archiv města Čelákovice
Přidat na Seznam.cz
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments