Čtvrtek, 30 května, 2024
DopravaNews

Ve Mstěticích začala fungovat vodíková čerpací stanice

Ve Mstěticích u Čelákovic byla v červnu otevřena jedna z prvních vodíkových čerpacích stanic. Celkem jich je v ČR již čtyři, chystá se výstavba dalších šesti.

Vodíkovou stanici vybavenou dvojicí plnicích pistolí s tlakem 350 a 700 bar otevřela společnost Čepro ve svém skladu. Je určena pro osobní a nákladní auta. „Vodíková plnicí stanice a silniční vozidla jsou vybavena koncovkami podle mezinárodně uznaného technického standardu. Proces je velmi podobný tankování tradičních fosilních paliv. Po připojení plnicí pistole na ventil nádrže zamáčknete páčku a celý systém se postará o zbytek práce,“ uvedlo Čepro.

„Mám radost, že tato vodíková stanice bude sloužit i pro výzkumné👩‍🔬 a testovací účely zájemcům z řad komerční, odborné a akademické sféry. Poznávání a testování nových technologií je pro nás klíčové,“ uvedl ministr dopravy Martin Kupka (ODS).

Další vodíkové stanice jsou v Ostravě-Vítkovicích a na pražském Barrandově, nejstarší je pak v Neratovicích. Ta je však neveřejná.

Ministerstvo chce z Operačního programu Doprava 3 podpořit výstavbu dalších 6 veřejných vodíkových stanic, které v následujícím období vzniknou v Praze, Ostravě, Brně a v Napajedlech. Do konce roku pak chystá vypsání další výzvy s alokací 700 milionů korun.   

Foto: FB Martina Kupky

Přidat na Seznam.cz
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments