Čtvrtek, 30 května, 2024
ČelákoviceNewsRozhovory

Ve městě skončí poslední herna, řekl místostarosta Čelákovic

Server Aktuálně z Brandýska publikuje druhou část rozhovoru se starostou Čelákovic Josefem Pátkem a místostarostou Petrem Studničkou. Dozvíte se v ní například o černých duších, špatném ovzduší nebo konci hazardu v Čelákovicích.

V Brandýse se řešily tzv. černé duše bez trvalého pobytu. Jsou na tom Čelákovice podobně?

Josef Pátek: Máme podobný problém, samozřejmě. Nás je oficiálně, když to zaokrouhlím, 12 000, a podle nějakého přepočtu podle produkce odpadních vod je nás zhruba 15 000, takže 3 000 lidí tady žije, ale má trvalé bydliště někde jinde. Snažíme se lidi něčím namotivovat, aby si tady bydliště přehlásili, ale není to nic masivního. A vzhledem k tomu, že jsme fakt blízko Prahy, tak kvůli suburbanizaci bude tento jev existovat vždy.

Petr Studnička: Když jsme zpracovávali koncepci mobility, tak jsme pomocí signalizačních dat mobilních operátorů vyhodnocovali, kolik lidí se nám ve městě dlouhodobě pohybuje. A ono vyšlo, že to je zhruba 12 000. Jsou tu na druhou stranu lidé, kteří tu mají trvalý pobyt, ale nebydlí zde.

Co oblast bezpečnosti? Nechybí městu strážníci?

Josef Pátek: Samozřejmě, chybí dva strážníci, protože nám odcházejí k Policii České republiky anebo do Prahy, protože Městská policie hl. m. Prahy má vysoký náborový příplatek.

Dokončili jsme další etapu modernizace kamerového systému, takže máme v podstatě všechno, co jsme chtěli mít pokryté. Na tento rok nám zbývá posledních pět kamerových bodů. Nebudu říkat, kde všude kamery jsou. Máme kamery ve full HD, vidíme všude. Daří se nám držet vysokou objasněnost trestných činů, které nám poměrně klesly.

Čelákovice jsou bezpečné město. Zlořádi to vědí, všímají si toho a díky tomu se nám je daří vytlačit z města. Některým osobám jsme zakázali pohyb po městě a oni si to mezi sebou řeknou. Nezhoršila se nám situace ani s příchodem válečných uprchlíků z Ukrajiny po agresi vojsk Ruské federace. Ale trestná činnost obecně nezmizí úplně nikdy.

Petr Studnička: Podařilo se nám v prosinci loňského roku schválit vyhlášku o nulové toleranci hazardu, takže poslední herna, které skončí platnost povolení, tak ukončí činnost ve městě. Výhledově zde nebudeme mít žádnou hernu.

Aby vám neunikly zajímavosti a aktuální informace, staňte se prosím fanoušky naší stránky na Facebooku nebo Instagramu a budete v obraze.

Slévárna v Čelákovicích

Lidé si v Čelákovicích často stěžují na špatný vzduch. Co město udělalo pro zlepšení a co ještě může udělat?

Josef Pátek: TOS-MET slévárna se kdysi postavila za městem, za ty roky ji zástavba obestavěla a dneska ji v podstatě máme v intravilánu. Nikdo neumí provozovat slévárnu, aniž by neměla vliv na své okolí. Ten, kdo určuje, jaký ten vliv může mít, je Krajský úřad Středočeského kraje. Státní správa za pomoci takzvaného integrovaného povolení povoluje té slévárně vypustit nějaké množství škodlivin do ovzduší. To množství je pravidelně kontrolováno a musí odpovídat tomu, co je povoleno. My jsme dosáhli snížení tohoto limitu, což bylo v důsledku i toho, že TOS-MET snížil výrobu.

Druhá věc jsou odlučovače. Je to stroj, který když se porouchá, tak jsou škodliviny vypuštěny do ovzduší, a to je ten černý popílek. Pomíjím fakt a spekulace, jestli to je porucha, nebo jestli je to záměr té firmy. Já nemám právo to hodnotit, to musí Česká inspekce životního prostředí. Z tohoto důvodu jsme ve městě nainstalovali dva měřiče čistoty ovzduší. Když vidíme, že se něco děje, zaevidujeme to a posíláme inspekci. Problém je v tom, že když TOS-MET vidí problém, tak vyhlásí havárii a v tu chvíli jsou v režimu mimo integrované povolení. Inspekce přijede, zjistí, že je havárie a s tím se nedá nic dělat. Krajský úřad se při kontrole nemá o co opřít, protože chybí třeba udělené pokuty od inspekce. Vloni byly tři takové havárie.

V roce 2022 byl zprovozněn nový Sportovní areál J. A. Komenského v areálu základní školy ve stejnojmenné ulici. Foto: archiv města Čelákovic

Nelze se domluvit s majitelem slévárny?

Josef Pátek: My se s ním samozřejmě bavíme, ale on odpoví, že provozuje to, co má povoleno. Řekne, že pokud by byl mimo integrované povolení, inspekce ho bude pokutovat, ale dle jeho slov se pohybuje v rámci toho, co má povoleno.

A nemají zastaralou technologii?

Josef Pátek: Odlučovače, které tam jsou, jsou poměrně nové. Ty byly zprovozněny před pár roky. My můžeme pouze a jenom upozorňovat Českou inspekci životního prostředí, upozorňovat středočeský krajský úřad. A to je tak všechno, což je v podstatě kompetence, kterou má kdokoliv z občanů našeho města. Máme jako město, resp. Samospráva stejné postavení. Problémem jsou ve městě i lokální topeniště a doprava.

Trochu z jiného soudku. V Brandýse nedávno probíhala debata o tom, že váš tajemník Ondřej Přenosil (ODS) je v Brandýse v radě městě. Není to střet zájmu?

Josef Pátek: Střet zájmů to není v žádném případě. Co máme společného? Nemáme společnou investici. Dobře, je to obec s rozšířenou působností, ale je to státní správa, do které samospráva nijak nezasahuje. Pan tajemník je tu od roku 2015. Má velké zkušenosti, které v Čelákovicích využíváme. Pro mě je Ondra Přenosil takový místostarosta na plný úvazek. Velmi si ho cením a jsem rád, že je v Čelákovicích. Je to pracovitý a poctivý člověk. 

Přihlaste se k odběru nejzajímavějších článků, který vyšly v uplynulém týdnu.

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Máte nějakou nejoblíbenější čelákovickou kulturní akci?

Petr Studnička: Nejvíce navštěvovanou akcí je vždycky zahájení adventního času ve městě. Vloni tady byl Tomáš Klus, letos přijedou No Name. Kulturních akcí je hodně. Máme tu také akce, které jsou vždycky navázány na téma roku. V roce 2023 to bude oslava 150 let železnice v Čelákovicích. Tento rok v Čelákovicích vystoupí také Pokáč nebo Žlutý pes.

Josef Pátek: Velmi oblíbený je čelákovický reprezentační ples. Vstupenky vždycky zmizí do 14 dnů.

V čelákovickém kulturním domě bude brandýský ples. Přijdete?

Josef Pátek: Pokud nás někdo pozve, tak rádi, ale termín má být prý na jarní prázdniny, což se mi bohužel nehodí.

Petr Studnička: S ohledem na kolizi termínu s jarními prázdninami a účast na maturitním plesu poděbradské hotelové školy v pražském Paláci Žofín jsem se omluvil panu místostarostovi Chlebounovi za neúčast na brandýském plesu.

Jaký máte vztah k Brandýsu nad Labem – Staré Boleslavi?

Josef Pátek: Buřt na náměstí od Mráze. To je věc, která nám tady chybí. Lákal jsem ho, ale nezlákal.

Petr Studnička: Buřty nám tady chybí, to je pravda. Když do Brandýsa nemusím, tak tam příliš nejezdím.

Foto: archiv města Čelákovic
Otázky pokládal Ondřej Kořínek

Josef Pátek a Petr Studnička
Josef Pátek (vlevo) je starostou Čelákovic od roku 2010. Petr Studnička vykonává funkci neuvolněného místostarosty města od roku 2014. Oba působí v Zastupitelstvu města Čelákovic nepřetržitě od roku 2006 Foto: archiv města Čelákovice
Přidat na Seznam.cz
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments