Úterý, 18 června, 2024
NewsPříroda a ekologie

Stádo beranů v Kojovicích nepotrhali vlci, ukázala analýza DNA

Stádo beranů napadené na konci srpna v Kojovicích nedaleko Všetat nebylo cílem vlků. Tento týden to uvedla Agentura ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK). Útočil pes nebo více psů.

O případu informovala v srpnu rodinná farma Nezbedovi na svém facebooku. Kojovice leží vzdušnou čarou asi 11 kilometrů od Staré Boleslavi. „Dovolujeme si Vás tímto upozornit na možný (pravděpodobný) výskyt vlka (vlčí smečky) v naší oblasti,“ uvedla farma. Útok se podle farmy odehrál v 5:15 a usmrceno bylo šest plemenných beranů, další čtyři utratil veterinář.

AOPK provedla na místě šetření a odebrala vzorky DNA. „Máme k dispozici výsledky analýzy DNA vzorků odebraných po útoku šelem/ šelmy ze zabitých ovcí. Vyplývá z nich, že pachatelem útoku byl pes/psi. DNA ze strženého srnce, který byl nalezen poblíž, se izolovat nepodařilo,“ informovala naší redakci mluvčí AOPK Karolína Šůlová.

Jak dále doplnila, odběry DNA při šetření škod vlkem na hospodářských zvířatech nejsou standardní součástí místního šetření. Odběr provedl pracovník AOPK ČR, který byl na šetření jako odborná podpora Městskému úřadu Mladá Boleslav.

„Odběry se provádějí zejména za účelem určení příslušnosti vlka k subpopulaci (nížinná, karpatská, alpská), identifikaci případných příbuzenských vazeb s jinými identifikovanými vlky a i jako identifikace jedince pro případ, že by se škody opakovaly a bylo třeba hodnotit četnost škod na stádech dobře zabezpečených hospodářských zvířat. Psí DNA bývá zjištěna zřídka, jedná se o nízké jednotky za poslední roky,“ vysvětlila Karolína Šůlová.

Foto: Repro Facebook Farma Nezbedovi

Přidat na Seznam.cz
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments