Úterý, 18 června, 2024
NewsPříroda a ekologie

Na farmě v Kojovicích našli napadené stádo beranů. Zřejmě útočili vlci, agentura zkoumá DNA

AKTUALIZOVÁNO 1.9.: Stádo plemenných beranů mělo být ve čtvrtek ráno napadeno v obci Kojovice nedaleko Všetat. Podle majitelů farmy je pravděpodobné, že útočili vlci.

O závažném případu informovala rodinná farma Nezbedovi na svém facebooku. Kojovice leží vzdušnou čarou asi 11 kilometrů od Staré Boleslavi. „Dovolujeme si Vás tímto upozornit na možný (pravděpodobný) výskyt vlka (vlčí smečky) v naší oblasti,“ uvedla farma.

Útok se podle farmy odehrál v 5:15 a usmrceno bylo šest plemenných beranů, další čtyři utratil veterinář. Zbylí čtyři berani jsou v karanténě po napadení.

Farma uvedla, že případ je nyní v šetření a v dalším prokazování, zda šlo opravdu o vlky. Konečné slovo budou mít odborníci a Agentura ochrany přírody a krajiny (AOPK).

Probíhá analýza DNA

„Kolega se spolu s pracovníky z obce s rozšířenou působností (leží mimo chráněnou krajinnou oblast)  zúčastnil šetření škody. Jednalo se s největší pravděpodobností skutečně o vlka, byly odebrány vzorky pro analýzu DNA, která by mohla říct, odkud ti vlci pocházejí,“ řekla serveru Aktuálně z Brandýska mluvčí AOPK Karolína Šulová.

Vlci se čas od času na Mělnicku vyskytují. Pozorováni byli i v CHKO Kokořínsko. V lednu 2022 byl údajně vlk pozorován nedaleko Mělníka, kde se pohyboval na polích.

Farma svým příspěvkem chtěla upozornit ostatní chovatele, aby si zavírali svá zvířata.

Chovatelé mají podle AOPK nárok na náhradu škody. „Vlci se do naší přírody postupně vracejí,  jsou schopni urazit velkou vzdálenost, mohou se tedy objevit  i v místech, kde se doposud nevyskytovali. Víme, že pro chovatele je ta situace složitá, protože vlci se u nás dlouho ve větší míře nevyskytovali. Mají proto nárok na náhradu škody, stát také poskytuje dotace na lepší zabezpečení stád proti útoku velkých šelem,“ připomněla mluvčí AOPK.

Foto: Repro Facebook Farma Nezbedovi

Přidat na Seznam.cz
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments