Na zámku v Brandýse je vystavena Svatováclavská koruna

Zámek Brandýs nad Labem zdobí Svatováclavská koruna, kterou si mohou návštěvníci prohlédnout v rámci prohlídkových okruhů. Jde o repliku, kterou má zámek zapůjčenou.

„Až do konce září je u příležitosti třísetletého výročí korunovace Karla VI. českým králem v prostorách Zámku Brandýs nad Labem k vidění Svatováclavská koruna,“ ohlásil kastelán zámku na Facebooku.

Repliku koruny zapůjčil dle jeho slov příslušník bývalé vládnoucí habsbursko-lotrinské dynastie Karel Habsburský.

Prohlídky na zámku jsou od úterý do neděle od 10:00 do 16:00. Na prohlídkový okruh se návštěvníci dostanou v každou celou hodinu.

Aby vám neunikly zajímavosti a aktuální informace, staňte se prosím fanoušky naší stránky na Facebooku nebo Instagramu a budete v obraze.

Zámek Brandýs nad Labem jako hrad na břehu Labe založil na počátku 14. století Jan z Michalovic. V roce 1317 ho neúspěšně obléhal Jan Lucemburský. Po několika změnách majitelů připadl v roce 1547 králi. Ferdinand I. Jej následně nechal renesančně přestavět. Úpravami prošly také zahrady.

Velmi oblíben byl zámek za Rudolfa II., kdy bylo město povýšeno na královské komorní město. Císař zde měl své „letní“ sídlo, kam rád jezdil za odpočinkem. Poničen byl zámek během třicetileté války, obnovy se dočkal jak v 18. století, tak v 19. století. Jako poslední monarcha zámek vlastnil král Karel I. Rakouský, jenž na zámku v Brandýse často pobýval. Město Brandýs nad Labem – Stará Boleslav zámek převzalo v roce 1995 a vzorně se o něm stará.

Foto: Zámek Brandýs nad Labem

Přidat na Seznam.cz
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments