Pátek, 1 března, 2024
NewsZprávy

Podívejte se na budoucí školu ve Staré Boleslavi. Bude stát 1,5 miliardy

Mezinárodní porota vybrala podobu nové základní školy ve Staré Boleslavi. Vyhrál návrh brněnských architektů Chybik+Kristof Associated Architects. Škola bude moderní a s ohledem na životní prostředí. Pojme tisíc žáků.

Do architektonické soutěže se přihlásilo 31 návrhů, do druhého kola postoupilo šest. Sešla se nad nimi mezinárodní komise, jejíž předsedkyní byla Jasmin Leb-Idris, místopředsedou byl starosta města Robert Pecha.

„Škola je novodobě konstruovaná, není to standartní jednolitá budova. O svazek škol má zájem 17 obcí, podle počtu dětí se rozdělí finance, které bude muset každá škola hradit. Celý projekt bude stát přibližně 1,5 miliardy korun a je pro 1000 žáků. Jednáme s ministerstvem školství o prostředcích na stavbu školy,“ řekl České televizi starosta města Robert Pecha.

Budova je podle města navržena jako energeticky úsporná: „Veškeré systémy z hlediska techniky prostředí mají působit nerušivě. Jako zdrojů tepla a chladu bude použito tepelných čerpadel v konfiguraci země – voda. Zároveň se předpokládá, že bude v maximální míře využíváno odpadního tepla z jednotlivých provozů objektu k vytápění jiných částí. Na střeše budovy jsou navrženy fotovoltaické panely. Navrhovaná extenzivní střecha také akumuluje dešťovou vodu, která se shromažďuje v prvním patře, kde mají žáci přístup k vodě na zalévání při zahradnických činnostech. Žáci mohou pozorovat koloběh vody v zelených atriích a terasách, ve kterých se využívá nahromaděná voda k zalévání zeleně. Nebo si na střeše zahrát basketbal či posedět ve stínu stromů.“

Líbí se vám návrh nové školy?

Nahrávání ... Nahrávání ...

Architektonické studio bude nyní tři měsíce zpracovávat připomínky, dalších šest měsíců bude trvat vypracování projektové dokumentace.

Podle dřívějších vyjádření chce mít radnice školu hotovou do konce volebního období. Základní škola Stará Boleslav bude svazkovou školou obcí Skorkov, Sojovice, Káraný, Nový Vestec, Polerady, Hlavenec, Borek, Sudovo Hlavno, Kostelní Hlavno, Dřísy, Konětopy, Záryby, Lhota a Křenek.

Foto: Město, Chybik+Kristof Associated Architects

Přidat na Seznam.cz
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments