
Firma zastupitele chce rozšířit skládku odpadu. Občané jsou proti
Společnost Logla, která vlastní skládku stavebního odpadu na okraji Nehvizd, požádala o rozšíření provozu. Krajský úřad Středočeského kraje zahájil zjišťovací řízení v rámci posuzování vlivu na životní prostředí EIA. Zároveň je možné k záměru podávat připomínky a podepsat petici.
Oznámení o rozšíření je dostupné na úřední desce, ale také v informačním systému EIA. Na záměru pojmenovaném Zařízení k využívání odpadů s následnou regenerací – změna záměru před dokončením spolupracuje společnost Logla s městysem Nehvizdy. Skládka funguje již od roku 2013 se nachází východně od silnice III/10163 Nehvizdy – Horoušany. Následně tam mají být vysázeny stromy a další zeleň. K vegetační rekultivaci území budou podle záměru použity domácí druhy dřevin a bylin. Vzniknout zde má dubohabřina a teplomilná doubrava.
„Předmětem záměru je rozšíření stávajícího projektu společnosti, která ve spolupráci s městysem Nehvizdy buduje v rámci regenerace ploch po těžbě žárových jílů krajinný prvek (terénní úpravy a následným umístěním zeleně) pro využití obyvateli městyse,“ píše krajský úřad v oznámení záměru.

Rozšíření má činit 5,3 hektaru. Po realizaci by celková plocha zařízení dosáhla 17,7 hektaru a celková kapacita by vzrostla na 3,5 milionu metrů krychlových inertních materiálů. Záměr je provozován jako zařízení k využívání odpadů; pro stavbu zemního tělesa mají být podle krajského oznámení využívány odpady dle zákona o odpadech.
Skládka má fungovat do roku 2032
Jde především o inertní materiály – orientační poměr 70 % výkopová zemina, 30 % stavebních odpadů, které je dle oznámení před uložením nutno podrtit. Odpady budou do místa záměru dováženy výhradně nákladními automobily. Původní doba realizace byla do konce roku 2027, nová je do konce roku 2032.
Řízení lze nalézt v informačním systému EIA. Vyjádření k oznámení je možné podávat do 1. července na Odboru životního prostředí a zemědělství Krajského úřadu Středočeského kraje.
Jednatelem společnosti Logla je Jiří Glatt, který je rovněž zastupitelem městyse Nehvizdy za STAN. Zároveň je členem finančního výboru zastupitelstva a stavební komise. „Chceme ten kopec dotvořit, samozřejmě to bude příjem pro obec, příjem pro mě,“ řekl Aktuálně z Brandýska zastupitel a majitel skládky Glatt na otázku, proč chce firma Logla rozšíření skládky.
Na otázku, zda se cítí být ve střetu zájmu, Glatt odpověděl: „To je úplný nesmysl, jsem zastupitel, ale co je na tom špatného? Podle zákona při hlasování uvedu, že jsem ve střetu zájmu. Budu se chovat přesně podle zákona.“
Podle starosty Nehvizd Jiřího Poběrežského (STAN) skládka souvisí s rozvojem obce a budoucí vysokorychlostní tratí. Ve středu dle jeho slov městys požádal o pozastavení řízení vedeném životním prostředím. „Finální projednání se zastupiteli bude na zastupitelstvu 23. července,“ řekl redakci starosta.
Petice proti rozšíření
Proti rozšíření skládky brojí někteří místní obyvatelé a dokonce koluje také petice. Ta požaduje jasné odmítnutí záměru městysem Nehvizdy, dokončení obchvatu Nehvizd, otevírací dobu skládky od 8:30 a zpřístupnění nepoužívané části skládky k procházkám. „Místo procházkového místa za obcí tu máme nekonečné staveniště s možnosti procházek ve vzdálené budoucnosti s překonáváním velkého dopravního terminálu,“ uvedli autoři petice.
„V Nehvizdech je úrodná půda hojně využívána pro výstavbu skladovacích a výrobních areálů. Rovněž tam probíhá povrchová těžba nerostných surovin. Stát zde zvažuje zřídit stanici VRT PRAHA-VÝCHOD a rozšířit dálnici. Městys je zatížen hlukem a prachem, občanská vybavenost je snížená, stav krajiny není nejpříznivější. V blízkosti záměru se nachází stará skládka – stará ekologická zátěž,“ řekl Aktuálně z Brandýska Zbyněk Chmela ze Spolku přátel pro Polabí.

