Středa, 17 dubna, 2024
KulturaSvatováclavská pouťTop

Duka vyzval k jednotě a usmíření. Do Boleslavi přijel i prezident Pavel

Stovky až tisíce lidí se sešly za krásného letního počasí na každoroční Národní svatováclavské pouti. Kromě církevních představitelů v hledišti zasedl prezident Petr Pavel a exprezident Václav Klaus s manželkou. Kardinál Dominik Duka vyzval k jednotě v souvislost s válkou na Ukrajině.

Vzácné hosty, mezi kterými nechyběl také předseda Senátu Miloš Vystrčil, ministři nebo bývalý starosta Vlastimil Picek (Podpora občanů), pozdravil hned na úvod mše starosta města Robert Pecha (Vy Jste Město). Mše se následně ujal Dominik Duka, kázal litoměřický biskup Jan Baxant.

Relikvie, která přijela do Staré Boleslavi už ve středu večer, byla tentokrát tzv. herma, což je speciální renesančně-barokní relikviář ve tvaru hlavy s ostatkem světce. V průběhu noci ji v kostele sv. Václava střežili mladí farníci. Vystavena byla během dne v kryptě.

Kardinál Duka ve své řeči připomněl mnichovskou dohodu a vyzval k jednotě, odpuštění a smíření v souvislosti s válkou na Ukrajině. Hovořil také o slovech Karla Čapka, jenž kdysi řekl, že kdo nenávidí, měl svou nenávist v sobě vždy.

Kromě mší proběhl také koncert Musica Florea pro poutníky. Na Mariánském náměstí zahrál Dekameron, FF Band, KrisKros a skvělým jazzovým vystoupení den zakončil Otto Hejnic band a Lee Andrew Davison. V rodinném klubu Klíček probíhal středověký jarmark, který byl zakončen skvostným a ohnivým průvodem v čele se sv. Václavem, který na náměstí promluvil k lidem.

Program Svatováclavské pouti pokračuje v pátek od 19:00 hodin v Letním kině Houštka, v sobotu na témže místě od 15:30. Po celou dobu probíhá v Houštce zábavná pouť s atrakcemi, kolotoči a velkým množstvím občerstvení.

Přidat na Seznam.cz
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments