Čtvrtek, 30 května, 2024
TopZprávy

Brandýská nemocnice má speciální křeslo na posílení svalů pánevního dna

Inkontinence je velmi rozšířenou poruchou, kterou v mnoha případech řeší pacienti bez lékařského dohledu. Inkontinence se týká každého 20. Čecha, podle odborníků se přitom její léčbě podrobuje jen desetina pacientů. Pro pacienty, kteří hledají vysoce účinnou metodu posílení svalů pánevního dna, nabízí brandýská nemocnice bezbolestnou terapii inkontinence na speciálním křesle Emsella. Do konce března mohou zájemci využít speciální nabídky. Výsledky se dostavují již po prvních sezeních. Podle dostupných studií používají pacienti po dokončení terapie o 75 % méně hygienických pomůcek než předtím.

Inkontinence může velmi výrazně omezit běžný život člověka v mnoha směrech – společenském, intimním i pracovním.„Inkontinence je velice limitující. Nepostihuje jenom seniory či invalidní pacienty, ale i mladší generace. S únikem moči se setká téměř každá žena, která porodila přirozenou cestou. Zhoršování potíží bývá postupné. Pacienti by proto měli vyhledat odbornou pomoc co nejdříve a nečekat, že to samo přejde. V řadě případů se ukáže, že užívání hygienických pomůcek je zbytečné a posilování svalů pánevního dna pouhými cviky nestačí,“ upřesňuje MUDr. Milena Mrňová, specialistka urologické ambulance nemocnice Brandýs nad Labem.

Nejčastějším typem inkontinence u žen je tzv. stresová inkontinence způsobená ochabováním svalů pánevního dna. K nechtěnému úniku moči dochází například při kýchnutí, kašli či smíchu, v dalším stadiu pak při zvýšené námaze, jako je vstávání, chůze do schodů, běh či skákání. Nejčastějšími příčinami bývá menopauza, těžké či vícečetné porody nebo časté infekce močových cest. U mužů se inkontinence projevuje nejčastěji po operaci prostaty, při problémech s hyperaktivním močovým měchýřem nebo po úrazech spojených například s poraněním míchy či mozku.  Po čtyřicítce se tento problém týká až čtvrtiny mužů. Neblahý vliv má i obezita či nezdravý životní styl.

„Stresovou inkontinenci lze vyřešit úplně nebo její následky značně zmírnit. Posilování svalů pánevního dna a zpevnění břišní stěny pouhou fyzioterapií nemusí pacientům stačit nebo vyhovovat. Efekt se může dostavit až v řádu měsíců. Proto jsme do naší ambulance pořídili křeslo Emsella, které cíleně stimuluje hluboké svaly pánevního dna. Při jednom sezení na tomto křesle dochází k tisícům kontrakcí, což je mnohem efektivnější než samotné cvičení pro obnovení neuromuskulární kontroly těchto svalů. Výsledky jsou patrné již po prvních sezeních,“ uvádí MUDr. Milena Mrňová.

Terapii na křesle Emsella absolvují pacienti ve speciální místnosti nově zrekonstruované urologické ambulance brandýské nemocnice po individuální konzultaci s odborníkem. Díky působení elektromagnetické stimulace svalů jde o zcela bezbolestné ošetření, při kterém pacient pociťuje pouze jemné brnění a kontrakce svalů pánevního dna. Trvá přibližně půl hodiny a probíhá v běžném oblečení.

„Nespornou výhodou je, že tato terapie je skutečně šetrná a po návštěvě není nutné se jakkoli omezovat v běžném denním režimu. Zatím terapii absolvovalo několik desítek pacientů, u kterých jsme zaznamenali výrazné zlepšení. Ošetření je také vhodnou přípravou pro operativní řešení těžších případů inkontinence. V rámci osvěty o inkontinenci chceme terapii na křesle Emsella zpřístupnit co nejširšímu spektru pacientů. Nabízíme proto do konce března speciální slevu na celou terapii a první dvě sezení zdarma. Stačí se objednat online na webových stránkách nemocnice,“ dodává MUDr. Milena Mrňová.

Speciální křeslo Emsella slouží i k celkovému zpevnění středu těla. Podle dostupných studií potvrzují pacienti také výrazný posun ve zlepšení flexibility a úlevu v oblasti zad. Posilování svalů pánevního dna má ale i další pozitivní účinky – usnadňuje dosažení orgasmu (díky lepší elasticitě ochablých svalů a prokrvení vaginální sliznice u žen) nebo při řešení sexuálních dysfunkcí u mužů – například zlepšení kontroly ejakulace či zkvalitnění erekce, což ochablé svaly pánevního dna limitují.

Vzhledem k elektromagnetickému působení má toto ošetření také svá omezení. Nelze ho aplikovat například u pacientů s kardiostimulátory, kovovými implantáty, v těhotenství nebo při onkologických onemocněních.

Zdroj: Tisková zpráva Nemonice Brandýs nad Labem

Přidat na Seznam.cz
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments