Čtvrtek, 18 dubna, 2024
NewsSpolečnost

Na zámku se otevřel Toskánský skleník a zámecká zahrada

Po více než roce se 3. září na Zámku Brandýs nad Labem otevřel Toskánský skleník a revitalizovaná zámecká zahrada. Lidé si mohli prostory prohlédnout a zámek je nechal nahlédnout i do podzemní štoly.

„Konečně je hotovo a my se s vámi o výsledek rádi podělíme. Provedeme vás skleníky, které připomínají éru Ludvíka Salvátora Toskánského, nakouknete do zrekonstruované podzemní štoly, zastavíte se v kovárně nebo ve stájích,“ uvedl v oznámení Zámek Brandýs nad Labem.

Dětem se představil kouzelník Martin Kellman, zatímco rodiče si mohli vychutnat burčák, pivo a klobásy. Hrála jim k tomu kapela Cup Od Rock.

Ludvik Salvator Toskánský nechal skleníky vybudovat v 19. století s tím, že tam bude pěstovat ananas. Jako skleník prostor fungoval až do 30. let 20. století, pak tam byly zeleninové záhony. Nyní bude skleník sloužit k zimnímu uchování citrusů a jiných rostlin, které chce zámek pořídit. Na jaře a na podzim tam plánuje organizovat společenské akce, pro fotografování nebo svatby.

V nově otevřené zámecké zahradě zaujme kromě krásného dětské hřiště třeba litinová pumpa, která byla skoro 20 let schovaná na zámku. Zámek se rozhodl, že pumpu napojí na vodní zdroj ze zápských pramenů. V podzemní štole byla vytvořena hráz, přidalo se čerpadlo a připojila pumpa. Voda v ní však není pitná. Jako vsak pro vodu z pumpy slouží pískovcový kámen, který byl nalezen při archeologickém průzkumu zahrady v roce 2008.

Líbí se vám zámecká zahrada se skleníkem?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Revitalizace začala loni na podzim a byla hrazena z prostředků EU, podle tehdejších informací vyšla na 30 milionů korun. Zámecký skleník s původními obvodovými zdmi a prosklenou střechou bude sloužit jako místo pro komorní kulturní a společenské akce. V zahradě byla vysazena zeleň, květná louka, vybudovány byly mlatové cesty a opravena byla také kašna. Přibylo mnoho stromů a zbrusu nové je také dětské hřiště. Informační cedule provedou návštěvníky minulostí předzámčí.

Přidat na Seznam.cz
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments