
Záchranáři v Brandýse mají nevyhovující stanici. Budou se stěhovat
Aktualizace 2.6.: Záchranná služba Středočeského kraje plánuje novou výjezdovou stanici v Čelákovicích a přestěhování brandýských záchranářů do nových prostor. Podle radního Středočeského kraje pro investice Roberta Pechy (KDU-ČSL) se neuvažuje o zrušení brandýské stanice, jak vyplývalo z původních informací.
Záchranná služba momentálně vyjíždí k pacientům z areálu Melicharovy vily nedaleko centra Brandýsa nad Labem. Prostory jsou ovšem už nevyhovující a záchranáři již před lety chtěli jejich modernizaci.
Radní Pecha redakci v úterý dopoledne informoval, že v budoucnu vzniknou dvě nové výjezdové stanice, ne pouze jedna. Záchranáři se ze současných prostor přestěhují do dočasných a mezitím bude vybudována zcela nová brandýská výjezdová stanice. Současně s tím se pracuje na nové stanici v Čelákovicích.
„V současné době prověřujeme pozemek v Čelákovicích a zpracováváme studii umístění stavby. Jejím cílem je ověřit, jestli je možné náš záměr na daném pozemku realizovat a za jakých podmínek,“ sdělila mluvčí záchranářů Monika Nováková s tím, že stávající prostory už nejsou z dlouhodobého hlediska dostačující.
Podle místostarosty Čelákovic Petra Studničky (ODS) je výjezdové stanoviště plánováno v ulici Tovární v sousedství se současnou hasičskou zbrojnicí a obvodním oddělením Policie ČR.
„Město koupilo pozemek do svého vlastnictví, územní plán zde počítá s občanskou vybaveností. Do změny č. 2 Územního plánu Čelákovic je tak zařazeno odstranění územní studie. Důvodem je skutečnost, že kraj má hotový projekt, proto je územní studie nadbytečná,“ konstatoval Studnička.
Město podle něj počítá s demolicí stávajících objektů. Kdy stavba začne a výjezdová stanice bude přestěhována, není zatím jasné. Záleží na vypracování studie a povolovacích procesech.
„Přiznám se, že asi v Brandýse nad Labem k tomu budou vědět víc. Já jsem jako zastupitel určený k pořízení změn územního plánu dal souhlasného stanovisko k projektu, který považuji pro Čelákovice za přínosný a ve veřejném zájmu,“ shrnul místostarosta Studnička.
Starosta Brandýsa-Boleslavi Petr Soukup (Naše Dvojměstí) v úterý dodal, že město poskytuje veškerou součinnost a nabídlo dočasný pozemek u Melicharovy vily a pro novou stanici pozemek v Průmyslové ulici tak, aby to záchranáři měli blízko na dálnici D10.
Historie debaty o stěhování výjezdové stanice sahá nejméně do roku 2023, kdy záchranáři chtěli postavit garáže před Melicharovou vilou. To jim však úřady nechtěly povolit a v roce 2024 jednání byla definitivně ukončena s tím, že garáže se stavět nebudou.

Loni v rozhovoru starosta města Brandýsa-Boleslavi Petr Soukup (Naše Dvojměstí) uvedl, že záchranáři by mohli mít stanoviště v Průmyslové ulici, protože Melicharova vila bude památkově chráněným objektem. To se nakonec stalo na podzim, kdy ministr kultury Martin Baxa (ODS) podepsal její prohlášení za kulturní památku i přesto, že Středočeský kraj chtěl změnit rozsah ochrany.
Vilu postavil František Melichar (1842 Pavlovice – 1907 Brandýs nad Labem), který byl český strojírenský podnikatel a konstruktér a vynálezce, starosta Brandýsa nad Labem, majitel továrny na výrobu zemědělských strojů, původně vyučený kovář. Jeho závod se stal největším výrobním provozem na secí stroje v Evropě. Melichar byl také jedním z prvních majitelů osobního automobilu v Čechách. Melicharova vila pochází z roku 1900.
Aktualizace 2.6.: Vyjádření radního Roberta Pechy a oprava původních informací, které však vycházely z dotazu, kterým se redakce ptala na stěhování výjezdové stanice. Stavbu dvou stanic nikdo z oslovených neuvedl.
Přidáno i vyjádření starosty Petra Soukupa.
- Záchranná služba chce stanici u Melicharovy vily. Odvolala se
- Záchranná služba nebude mít stanici v areálu Melicharovy vily v Brandýse nad Labem
- Melicharova vila v Brandýse byla prohlášena za kulturní památku. Kraji se nelíbí rozsah
- Melicharova vila byla prohlášena za kulturní památku. Vlastník musí vilu chránit a pečovat o ní

