Úterý, 17 září, 2024
NewsPříroda a ekologie

U rezervace divokých koní v Milovicích bourají poslední ruinu

Návštěva rezervace divokých koní v bývalém vojenském prostoru Milovice nabídne již brzy turistům lepší zážitek než v předchozích letech. Dnes totiž začala demolice posledního z původních čtyř vojenských objektů, které přiléhaly k nejstarší části pastviny velkých kopytníků při ulici Ostravská v Milovicích.

Zatímco první tři objekty postavené sovětskou armádou odstranilo v zimě loňského roku město Milovice, na demolici poslední ruiny se podílí soukromý vlastník. „Ruina armádní budovy tvořila ošklivou jizvu při pohledu na unikátní krajinu, která nemá jinde v Česku obdoby. Majiteli patří velké poděkování, protože se do demolice pustil i přesto, že ho čeká finančně náročná obnova sousedního objektu,“ ocenil zahájení prací Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru v roce 2015 založila. 

Demolice by měla skončit zítra, odstraňování vzniklé suti pak bude pokračovat podle finančních možností majitele v dalších měsících.

Čtyři vojenské objekty, které lemovaly jižní okraj milovické rezervace při Ostravské ulici, byly desítky let neudržované a velmi zchátralé. V minulosti v nich přespávali bezdomovci, vznikaly v nich skládky odpadu i požáry. V sousedství turisticky navštěvované rezervace velkých kopytníků tak vytvářely pro návštěvníky nepříjemný zážitek.

Torza vojenských objektů navíc narušovala přírodní rád cenné lokality, která je podle vědců nejrozsáhlejší rovinatou nížinnou zachovanou v České republice i celé střední Evropě. „Krajina nenarušená infrastrukturou se stává stále vzácnější. Proto je přínosné, že alespoň v této přírodně cenné lokalitě jsou ruiny po armádě odstraňovány. Tam, kde to není z nějakých závažných důvodů možné, je třeba alespoň cíleně pracovat na vizuálním odclonění těchto pozůstatků po sovětské okupaci,“ doplnil Dalibor Dostál. V krajinářském přístupu k přírodě Česko podle odborníků výrazně zaostává za vyspělými zeměmi, které si nenarušený pohled do krajiny chrání výrazně více, než je zatím v tuzemsku zvykem. „Do budoucna se to musí určitě změnit,“ doplnil Dalibor Dostál

Ochranářská společnost Česká krajina se výrazně podílí na likvidaci zdemolovaných zbytků a stavební suti po někdejších armádních objektech. Jen v letošním roce na tyto účely vydala stovky tisíc korun, i v příštím roce bude v těchto aktivitách pokračovat.  


Ochranářská organizace Česká krajina na projektech spojených s ochranou přírody spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, Botanické zahrady hlavního města Prahy, Zoo Liberec, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí.

Na projekt rezervace velkých kopytníků v Milovicích může veřejnost přispět zasláním zprávy ve tvaru DMS KRAJINA 30, DMS KRAJINA 60 nebo DMS KRAJINA 90 na číslo 87 777. Cena dárcovské zprávy je 30, 60 nebo 90 korun, na projekty neziskové organizace jde 29, 59 nebo 89 Kč korun. Dárcovské SMS zastřešuje Fórum dárců. Mezi další možnosti podpory patří dárcovský portál Darujspravne.cz nebo nákup ve vybraných e-shopech prostřednictvím portálu Givt.cz nebo na e-shopu www.zelenadomacnost.com.

Autor a fotografie: Česká krajina

Přidat na Seznam.cz