NewsSpolečnost

U Prahy začne výstavba nového městečka. Během 10 let tam najdou bydlení tisícovky lidí

Krajský úřad Středočeského kraje schválil výstavbu části rozsáhlého developerského projektu Nový Zeleneč. Konkrétně jde o bytový dům označený jako C5, který bude postaven nedaleko vlakového nádraží ve Mstěticích na Praze-východ. V těchto místech během příštích deseti let vyroste nové městečko pro tisíce obyvatel.

Stavbu připravuje společnost Nový Zeleneč a.s. na pozemku společnosti RD Rýmařov Invest III. alpha s.r.o., jejímž jednatelem je právník, investor a insolvenční správce Lukáš Zrůst. Středočeský kraj nyní vydal na úřední desce společné povolení, které zahrnuje jak umístění, tak samotnou realizaci stavby.

Plánovaný dům nabídne celkem 112 bytů různých velikostí – od malých 1+kk až po větší byty 5+kk. V přízemí má vzniknout také jeden komerční prostor orientovaný do hlavní ulice, určený pro obchod s nepotravinářským zbožím.

Celý objekt bude rozdělen do čtyř sekcí (A, B, C a D), které budou propojené společným podzemním podlažím. To bude sloužit především jako parkování pro rezidenty, technické zázemí a sklepní kóje.

Až 154 parkovacích míst pod domem

Podzemní garáže mají nabídnout 154 parkovacích stání, z toho sedm vyhrazených pro osoby se sníženou schopností pohybu. Každá sekce domu bude mít vlastní vstup, schodiště i výtah.

Zástavba má mít maximálně čtyři nadzemní podlaží, přičemž poslední podlaží bude částečně ustupující. Architektonicky tak má dům navazovat na okolní plánovanou výstavbu.

Součástí projektu není jen samotný bytový dům, ale i rozsáhlá infrastruktura. V plánu jsou nové komunikace, inženýrské sítě, kanalizační a vodovodní přípojky, zpevněné plochy nebo terénní a sadové úpravy.

Líbí se vám projet nového městečka ve Mstěticích?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Lokalita bude napojena na stávající silniční síť ze dvou směrů – od silnice mezi Zelenčí a Čelákovicemi a také od směru Zápy–Jirny. Dopravní infrastruktura pro první etapu byla povolena už dříve a její dokončení má být koordinováno právě s výstavbou domu C5.

Projekt ovšem bude mnohem rozsáhlejší. Bude pokračovat nejen k silnici mezi obcemi Zeleneč a Mstětice, ale i za ní až k Zelenečskému potoku. Podle webové stránky tam vzniknou bytové domy, rodinné domy i viladomy. Defacto půjde o nové malé město se službami, stadionem, kostelem či vědecko-technickým parkem a školami. Dle harmonogramu přípravné práce výstavby již začaly, stavět se má postupně až do roku 2035. Počet obyvatel je odhadován na 3 500. 

Zeleneč získá 192 milionů

Na pozemcích projektu bude vybudována nová mateřská škola pro 112 dětí a základní škola pro 600 dětí. „V jednotlivých etapách jsou plochy určené pro sport občanů, plochy zeleně, obsahující zeleň sídelní, zahrady, sady, ochrannou a izolační, parky a parkově upravené plochy a veřejná prostranství. Celková́ plocha dotčená́ záměrem je 1,1 milion m2,“ uvádí příloha plánovací smlouvy s developerem. 

Zeleneč, pod který Mstětice spadají, podepsal letos s investorem plánovací smlouvu, díky níž Zeleneč získá 192 milionů korun. Použije je na výstavbu komunitního centra, sběrného dvora, na rekonstrukci nádražní budovy nebo na rozšíření hřbitova. Na své náklady pak developer zajistí technickou a dopravní infrastrukturu a občanskou vybavenost

Máte doplnění, námět na článek nebo jste našli chybu? Pište na e-mail, WhatsApp nebo Signal.
Přidat na Seznam.cz

Ondřej Kořínek

Zakladatel projektu Aktuálně z Brandýska, kterému se intenzivně věnuje ve svých volných chvílích. Zkušenosti v žurnalistice sbíral již od útlého věku v různých projektech až na mnoho let zakotvil v největším zpravodajském serveru u nás.

3.6 5 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
18 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Zuzana Bílá
Zuzana Bílá
1 měsíc před

Musí tam být přirozené centrum obce, základem je kostel, hospoda, radnice.

PavelM
PavelM
1 měsíc před
Reply to  Zuzana Bílá

Kostel? Na co? Nejzbytecnejsi mozna stavba.

FFF
FFF
30 dní před
Reply to  PavelM

Časem třeba zjistíte, že nejzbytečnější jste vy.

Mike
Mike
30 dní před
Reply to  FFF

Promluvil křesťan. 🙂

Komentátor
Komentátor
1 měsíc před

Kolik to tak mohlo stát….

Petr
Petr
1 měsíc před

Píši že bude infrastruktura, takže by mě zajímalo, kdy bude fungovat škola, školka, kolik zde bude působit lékařů a jakých…aby to nebylo, jako zde v Brandýse, kde se slibuji hory z Horakama a jediné co se uskutečnilo je , prodej polikliniky soukromému subektu. Pediatrů nedostatek, zubařů totéž, děti se při vstupu do ZŠ losují… Kroužky jsou kapacitou přeplněné a mnohdy finančně nedostupné… Město zajímá hlavně náměstí, okolí zámku a nějaký kulturní dům. Že není, kde v klidu parkovat, neřeší. Okolí Nemocnice, neřeší. Zde si totiž člověk užívá místní rozbité chodníky, parkování aut pacientů všude, i u okolních domů, kde to obtěžuje majitele nemovitostí. Hlavně, že se handrkuje o ptakovinach a schvalují se developerske projekty, které nahrnou další a další lidi… I já jsem tzv.naplava, ale za posledních 12-15 let je to hrůza co se zde děje.

Last edited 1 měsíc před by Petr
Jitka
Jitka
30 dní před
Reply to  Petr

Mladí už dnes nemaji děti .. školka je tedy zbytečná🤣

Gustav
Gustav
30 dní před

Tak hlavně až všichni pojedou autem do práce, to bude v té oblasti masakr. Ale možná naskočí do vlaku 🙂

Pavel Novák
Pavel Novák
30 dní před
Reply to  Gustav

Masakr už je to teďka tak jestli to projde tak top bude magamasakr

gargamel
gargamel
30 dní před

Blahopřeji.Všichni se budou tlemit z SUV a tvářit,že sežrali šalamounovo lejno,protože bydlí v Práglu

Tomáš J.
Tomáš J.
30 dní před

Napojení na stávající silnice? Uz ted je rano a odpoledne silnice ze Mstetic směrem k D11 skoro neprůjezdná kvůli kamionům a semaforu . To samé i průjezd přes Zeleneč do Horních Počernic .Tohle bude totální kolaps dopravy v okolí. Zajímala by mě dopravní studie. A dalších X věci k řešení. Hasiči,záchranka a její kapacita…Japacita vlaku na Prahu atd..

Eva K
Eva K
30 dní před

Takže ta hrůza bude další satelit, kvůli kterému zmizí další kvalitní zemědělská půda. Silnice okolo jsou většinou trojky, výjimečně dvojky, které jsou většinou plné kamionů jezdících do velkého logistického centra mezi Mstěticemi a Nehvizdy. Vlaky na Prahu jsou už dneska na hraně kapacity, i když od loňska jezdí v 20minutovém taktu místo dřívějších 30 minut. A řeší se vůbec obchody? Zatím jsou alespoň nějaké buď v Čelákovicích nebo v Horních Počernicích, ale dost daleko od nádraží. Tady bych tedy nebydlela, ani kdyby mi někdo ty milióny, co budou stát byty nebo domy, dal.

Pavel Novák
Pavel Novák
30 dní před

Tady v této oblasti jsou již nesmírné dopravní kolapsy, ty silnice již tolik aut nepojmou. Nejhorší je křižovatka mezi Mstěticemi a Jirnami s Poděbradskou, tam se ráno čeká třeba i 10-15min. Jediná možná efektivní doprava do centra je Cityelefantem ze Mstětic, ale cesta autem je z této oblasti doslova peklo a bude ještě větší. Ty lidi tam budou doslova uvězněni, pokud budou odkázáni na to někam se ráno dostat autem. S nájezdem na Hradeckou dálnici tedy nemohou počítat a na druhé straně tedy nájezd na Boleslavskou dálnici tam bude situace obdobná. Pokud si někdo myslí že by jel přes Zeleneč a potom najel na Poděbradskou na kruháku s Šestajovicemi tak tam to již stojí od Sychrova to si taktéž nepomůže a pokud by zvolil cestu přes Zeleneč rovnou do Počernic tak tam to také stojí.

L.š
L.š
30 dní před

To je sice hezké.. ale už nikdo nemyslí na původní obyvatelé Mstětic.. žijem na jednom velkým staveništi ten klid co tu byl už tu není od rána rány hluk .. jen kdyby někoho zajímalo 🤣🤌 těch komplikací .. zničeny nový kočárek který mi mimochodem do teď nikdo nezaplatil už to budou dva roky jak bylo domluveno jako náhrada ..
Ještě s eurovii .. škoda mluvit nás se na názor nikdo neptá

Robert John
Robert John
30 dní před

Tak nevím, jsou to kasárna, nebo kriminál ? Architektovi muselo dát hodně práce, narýsovat to přesně rovně a v pravých úhlech. Ten si vyhrál. Ještě by to chtělo kolem toho kriminálu vysoký plot, asi již na něj nejsou prachy.

Pavel Porubanek
Pavel Porubanek
30 dní před

Článek bohužel vůbec nezmiňuje, že pozemky projektu Nový Zeleneč v k.ú. Mstětice jsou stále předmětem aktivních soudních sporů a že je na LV zapsána poznámka o dovolání k Nejvyššímu soudu. Přitom jde o zásadní informaci pro veřejnost i případné investory.

Stejně tak chybí informace o tom, že část skupiny Progresus dlouhodobě nezveřejňuje účetní závěrky ve veřejném rejstříku, přestože zároveň nabízí veřejnosti další (reálně ničím nezajištěné) dluhopisové emise.

Takto rozsáhlý projekt by si zasloužil výrazně kritičtější a hlubší novinářské zpracování, ne pouze PR prezentaci developera.

Aktuálně z Brandýska
Admin
30 dní před

Dobrý den, děkujeme za informace. Článek vycházel z informaci na úřední desce a webu obce. Zdraví Ondřej

Privacy settings