Úterý, 18 června, 2024
KrimiNews

U obřího požáru v Tehovci zasahovali také hasiči z Brandýsa, Boleslavi i Čelákovic

V úterý 17. května v 18.26 hodin byl na tísňovou linku středočeských hasičů oznámen požár v prodejně se zahradní technikou u kutnohorské silnice č. 2 v katastru obce Tehovec v okrese Praha-východ.

Krajské operační a informační středisko HZS Středočeského kraje k události vyslalo profesionální hasiče ze stanice Říčany a jednotky sboru dobrovolných hasičů obcí Mukařov, Struhařov a Tehovec. Z benešovské stanice vyjel územně příslušný vyšetřovatel požárů. Podle prvotní informace se v objektu nikdo nenacházel, všichni zaměstnanci stačili včas vyjít ven.

Po příjezdu říčanské jednotky s velitelem čety byl udělán rychlý průzkum, kterým byl potvrzen rozvoj požáru v nadzemní části objektu a střechy. Současně byl vyhlášen druhý poplachový stupeň s žádostí o vyslání dalších jednotek. Na místo tak vyrazili profesionální hasiči z Českého Brodu a dobrovolní z Babic, Doubku, Říčan, Tehova a Žernovky. Z kolínské centrální hasičské stanice vyjel řídící důstojník územního odboru. V rámci mezikrajské spolupráce byla vyžádána pomoc hasičů HZS hlavního města Prahy ze stanice Chodov.

Aby vám neunikly zajímavosti a aktuální informace, staňte se prosím fanoušky naší stránky na Facebooku nebo Instagramu a budete v obraze.

Podle další upřesňující informace požár zasáhl střešní prostor o přibližné rozloze 30×20 metrů. Velitel zásahu si vyžádal vyslání techniky se speciálním hasicím zařízením CCS Cobra. Jedno z nich měli ve své výbavě hasiči z Prahy, další bylo vysláno na prvovýjezdové cisterně z centrální kutnohorské stanice. Na nádrži v centru Tehovce bylo pro doplňování cisternových automobilových zřízeno čerpací stanoviště.

Požár se střechou rychle šířil a kromě dalších cisteren bylo zapotřebí i více automobilových žebříků a plošin, kontejnerů kombinovaného hašení a vzhledem k zásahu v dýchací technice i protiplynových automobilů s náhradními lahvemi se stlačeným vzduchem. V 19.23 hodin byl vyhlášen třetí stupeň požárního poplachu a do Tehovce zamířily posilové jednotky, především s velkokapacitními cisternami – profesionální z Kladna, Slaného, Mělníka, Nymburka a Příbrami a dobrovolné obcí Jílové u Prahy, Všestary a Zvánovice. Praha vyslala profesionální hasiče ze stanice Satalice a dobrovolné obcí Dolní Měcholupy, Horní Měcholupy, Koloděje, Kolovraty, Řepy a Újezd.

Zásobování vodou bylo rozšířeno po vytvoření druhého čerpacího stanoviště, tentokrát na rybníku Požár v Louňovicích, který leží asi tři kilometry od místa požáru. Pokud to situace dovolovala, bylo několik vodních proudů nasazeno vnitřkem budovy. Více proudů ale hasiči nasadili ze žebříků a plošin, neboť bylo zapotřebí hasit plameny zachvácenou střechu.

Kvůli efektivnější koordinaci hasebních prací a nasazování hasičů dorazil na místo i spojový vůz z Krajského ředitelství HZS Středočeského kraje v Kladně a byl zřízen štáb velitele zásahu, kterým byl řídící důstojník kraje. Kolem půl deváté měl k dispozici asi 150 hasičů. Pro jejich lepší orientaci v neznámém prostředí i pro snížení rizika úrazů byla na místo vyslána vozidla s dalšími osvětlovacími balony, která vyjela ze stanic Benešov, Mělník a Stará Boleslav, v záloze byly balony i na několika stanicích kladenského územního odboru (Jílové, Kladno, Rakovník a Slaný). Povolána byla i Chemická laboratoř Kamenice na měření čistoty ovzduší.

Velitel zásahu přijal pomoc Českého červeného kříže, který se nabídl zajistit týlové zabezpečení, především pitný režim a stravu, a to až pro dvě stě hasičů. Dále povolal k zásahu tankovací kontejner, aby v případě nutnosti bylo možné doplňovat techniku pohonnými hmotami, a z preventivních důvodů při nočním zásahu také zdravotnickou záchrannou službu.

Přihlaste se k odběru nejzajímavějších článků, který vyšly v uplynulém týdnu.

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Zásah pokračoval na pěti úsecích, na které bylo požářiště rozděleno. Čtyři minuty po dvaadvacáté hodině nechal velitel zásahu vyhlásit nejvyšší stupeň Z (zvláštní) a povolal další síly a prostředky, aby se hasiči v náročné práci mohli střídat. Poplach zazněl na zbrojnicích dobrovolných hasičů v Brandýse nad Labem, Čelákovicích a Zásmukách, zanedlouho i na stanici pražských hasičů v Modřanech. Ke zrychlení doplňování cisteren bylo na čerpacím stanovišti v Louňovicích zprovozněno velkokapacitní čerpadlo Somati.

Krátce před třiadvacátou hodinou začali hasiči ze skladů v přízemí s vynášením zboží, které ukládali na vytipované místo střežené Policií ČR. Pokračovalo i měření množství škodlivin v ovzduší, a to hlavně v nejbližších obcích, ke kterým převážně směřoval vítr. Na žádném z míst nebylo zjištěno překročení hygienických limitů měřených plynů.

Ve 23.18 hodin dostali hasiči požár pod kontrolu a velitel zásahu ohlásil operačnímu středisku lokalizaci. Při požáru nebyl nikdo zraněn ani se nenadýchal kouře, bez zranění proběhl i složitý zásah v nočních podmínkách, takže přivolaná posádka zdravotnické záchranné služby ze stanoviště Říčany byla odeslána zpět. Zároveň začala i první redukce jednotek.

Přímé škody byly předběžně odhadnuty na několik desítek milionů korun, přesná částka bude stanovena po došetření události, stejně tak určení příčiny vzniku požáru. Vyšetřovatelé se na místě sejdou ve čtvrtek dopoledne.

Zálohu za stanici Říčany zajistila dobrovolná jednotka obce Mnichovice, českobrodskou stanici zálohovali dobrovolní hasiči v Kostelci nad Černými lesy.

Zdroj: Ing. Ladislav Holomčík HZS Středočeského kraje

Přidat na Seznam.cz
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments