Pondělí, 15 července, 2024
ČelákoviceDopravaTop

Tarifní revoluce ve středních Čechách. Dražší jízdné a konec pásem

Tarifní revoluci v jízdenkách pro Středočeský kraj chystá vedení kraje v čele s radním Petrem Boreckým. Jízdné má zdražit od dubna a potom zřejmě od září. Výrazně vyjdou dráž krátkodobé jízdenky, dlouhodobé zatím o 5 procent.

Návrhy, jak by mohlo vypadat jízdné ve Středočeském kraji, představilo vedení kraje novinářům s tím, že jde zatím o pracovní verzi, kterou budou muset schválit zastupitelé. To se nakonec stalo na konci listopadu.

Podle Boreckého jsou změny nutné, protože jde o neudržitelný stav. „Stávající stav veřejné dopravy není udržitelný, jak z pohledu kapacitního, tak z i z hlediska komfortu pro cestující, ale rovněž z pohledu finanční stability celého systému,“ uvedl radní pro oblast veřejné dopravy Petr Borecký.

Od dubna 2023 by měla být nástupní sazba za svezení autobusem nebo vlakem ve Středočeském kraji 20 korun. Ze současné jízdenky na 30 minut a dvě pásma za 22 korun se nově nejspíše stane jízdenka za 30 korun na 30 minut pro tři pásma.

Dlouhodobé předplatné jízdenky zdraží podle kraje od dubna o 5 %. Podle webu zdopravy.cz se bude cena navyšovat až do sedmého pásma. Od sedmého pásma pak bude stejná. Jízdenka na rok tak od 1.4.2023 s prvním pásmem vyjde na 3 740 Kč, s druhým pásmem 5 735 Kč a třetím 8 730 Kč. Nově si bude možné koupit také školní 10měsíční jízdenku.

Věnujte prosím minutku času vyplnění dotazníku k našemu webu.

Na stole je však návrh na zrušení tarifních pásem, kterých je momentálně 12. To by mělo nastat od září 2023, kdy by se měly zavést jednorázové jízdenky pouze s časovou platností. Pro cestující by tak byl podstatnější čas jízdy, než počet ujetých kilometrů. Podle webu zdopravy.cz by zrušení tarifních pásem pro jednorázové jízdenky bylo spravedlivější. Elektronické jízdenky by navíc mohly být levnější.

V případě dlouhodobých jízdenek není řešení po zrušení pásem úplně jasné. Radní Borecký uvažuje o celokrajské jízdence. Vedení kraje však musí vymyslet, za kolik by se jízdenka dala pořídit. Když to bude za cenu prvního pásma, bude muset výrazně narůst počet cestujících, jinak se to kraji nevyplatí. Cena se tak bude pohybovat někde mezi 3 500 – 10 000 Kč.

Obchvat Staré Boleslavi letos otevřen nebude

Přidat na Seznam.cz