Úterý, 5 března, 2024
NewsZprávy

Svazkovou školu v Boleslavi tvoří 13 obcí. Probíhají projekční práce

Nová ZŠ Stará Boleslav bude vznikat společným úsilím 13 obcí. Dohodly se na tom jednotlivé radnice a v listopadu byl svazek založen.

Město Brandýs nad Labem-Stará Boleslav v pondělí informovalo, že svazek obcí utvoří kromě něj také obec Borek, Dřísy, Hlavenec, Káraný, Konětopy, Kostelní Hlavno, Křenek, Lhota, Nový Vestec, Skorkov, Sojovice, Sudovo Hlavno a Záryby. Původně mělo zájem o vstup do svazku 17 obcí.

„Svazek obcí Svazková škola Stará Boleslav byl založen ve středu 29. listopadu. Co se týče samotného výstavby nové školy, v současné chvíli probíhají projekční práce a podána byla žádost o dotaci na MŠMT,“ uvedlo město.

Škola pojme 1000 žáků a její stavba bude stát asi 1,5 miliardy korun. Hotová má být do roku 2026. Návrh školy vyhráli brněnští architekti Chybik+Kristof Associated Architects

Budova je podle města navržena jako energeticky úsporná. Veškeré systémy z hlediska techniky prostředí mají působit nerušivě. Jako zdrojů tepla a chladu bude použito tepelných čerpadel v konfiguraci země – voda. Zároveň se předpokládá, že bude v maximální míře využíváno odpadního tepla z jednotlivých provozů objektu k vytápění jiných částí.

Na střeše budovy jsou navrženy fotovoltaické panely. Navrhovaná extenzivní střecha také akumuluje dešťovou vodu, která se shromažďuje v prvním patře, kde mají žáci přístup k vodě na zalévání při zahradnických činnostech. Žáci mohou pozorovat koloběh vody v zelených atriích a terasách, ve kterých se využívá nahromaděná voda k zalévání zeleně. Nebo si na střeše zahrát basketbal či posedět ve stínu stromů.

Grafika: CHYBIK+KRISTOF Architektonický ateliér

Přidat na Seznam.cz
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments