Pondělí, 27 května, 2024
KulturaNews

Slavnostní otevření kostela sv. Klimenta. Na návštěvníky dýchl středověk

Kardinál Dominik Duka a probošt Libor Bulín otevřeli v sobotu rekonstruovaný kostel sv. Klimenta ve Staré Boleslavi. Lidé si ho mohli prohlédnout a zažít také středověký život prostřednictvím archeoskanzenu Curia Vítkov.

Krátce po dešťové přeháňce se v sobotu po obědě sešli církevní představitelé spolu se zástupci města starostou Robertem Pechou a místostarostou Patrickem Zandlem v bazilice sv. Václava, kde proběhl oficiální program slavnostního otevření a požehnání obrazů svatého Vojtěcha, svatého Radima a svatých Pěti bratří.

Během odpoledne si lidé mohli kostel sv. Klimenta a fresky prohlédnout a poslechnout komentované prohlídky. Večer pak oslava vyvrcholila koncertem v bazilice sv. Václava, kde si poslechli umělce Kateřinu Englichovou, Viléma Veverku a Alžbětu Poláčkovou.

Aby vám neunikly zajímavosti a aktuální informace, staňte se prosím fanoušky naší stránky na Facebooku nebo Instagramu a budete v obraze.

Oslavy doplňovala expozice archaoskanzenu Curia Vítkov, který se specializuje na život lidí ve 12. století. Na Liberecku u hranic s Polskem neustále budují raně středověké šlechtické sídlo. Využívají k tomu znalostí archeologie, historie a dobových technologických postupů. Ve Staré Boleslavi vystavili nejen zbraně, zbroj, ale také obilniny, semena, ale také dobové oblečení. Zájemci mohli vidět ukázky práce švadleny nebo kuchaře. Děti si vyzkoušely meče a další nástroje.

Románský kostel sv. Klimenta získal svou nynější podobu ve 12. století, zřejmě tam stál jeho dřevěný předchůdce již od 10. století. Je znám právě svými freskami se životem sv. Klimenta. Právě ty byly loni cílem restaurátorů, historiků umění a dalších specialistů. Dle Poutního místa Stará Boleslav tým restaurátorů zahrnoval především pedagogy a studenty Ateliéru restaurování malířských děl a polychromované plastiky na Akademii výtvarných umění v Praze.

„Umělecko-historická stránka maleb byla řešena specialisty z Ústavu dějin umění Akademie věd. Na dílčích analýzách, technikách nebo odborných konzultacích se podíleli odborníci z řady institucí, jako např. Technické muzeum v Praze nebo Národní památkový ústav,“ uvedli organizátoři.

O kostel pečuje Kolegiátní kapitula sv. Kosmy a Damiána ve Staré Boleslavi.

Přidat na Seznam.cz
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments