
Škola ve Staré Boleslavi má stavební povolení, říká v další části rozhovoru starosta Soukup
Jaké jsou nejnovější informace k nové škole ve Staré Boleslavi, bude kulturní dům Orlovna a jak bude v budoucnu vypadat lesopark Houštka. I takové otázky zazněly v druhé části rozhovoru se starostou Brandýsa nad Labem – Staré Boleslavi Petrem Soukupem (Naše Dvojměstí).
Co byste si přál, aby vzniklo v Houštce?
Území je celkem dobře zanalyzované, koncept rozvoje je však běh na dlouhou trať. Myslím si, že tam patří příroda a klid. Neradi bychom se v Houštce pouštěli do nějakého lunaparku. To území je pro nás strašně důležité z jednoho prostého důvodu. Náš katastr je limitován hranicemi, kdy my máme pocit, že jsme město v přírodě. Přitom příroda je většinou již v katastru okolních obcí. Houštka je naše přírodní území a je potřeba ji ochránit před neuváženými kroky. Studie potvrdila, že je vhodný pozvolný rozvoj. Pravděpodobně dojdeme k tomu, že část lesa budeme chtít upravit jako park, aby zeleň nebyla návštěvníkům nebezpečná.
Dále řešíme rekonstrukci letního kina, které by mělo poskytnout lepší zázemí jak pro sport, tak pro kulturu. Přírodnímu kinu by slušela zezadu lezecká stěna a uzpůsobení pro divadelní představení. Co se týká Slunečních lázní a Kim Ir Sena, tam nesmí vzniknout nic, co by indukovalo větší množství dopravy. Dokážu si představit, že by z lázeňského domu vzniklo třeba zařízení pro seniory.
První část rozhovoru se starostou Brandýsa-Boleslavi
Už loni měla proběhnout demolice Slunečních lázní….
Máme na stole dva scénáře. První zahrnuje částečnou demolici s tím, že by byl v místě zachován nějaký reminiscenční prvek. Další možný záměr je pustit do lázní privátní subjekt, který by vytvořil smysluplnou náplň. Ovšem bez dopravy a bez prodeje, jen formou dlouhodobého pronájmu.
Jak by mohlo vypadat letní kino po rekonstrukci?
Zatím probíhá návrh toho, co by se mělo rekonstruovat. Chceme zlepšit podmínky pro doplňkové služby, stravování a podobně. Můj malý sen je mít za plátnem již zmíněnou lezeckou stěnu nebo ještě jednu malou stage. Zajímavá je též myšlenka zastřešení části hlediště. Takové bylo zadání pro architekty. S revitalizací letního kina bychom rádi začali na podzim.
Na zastupitelstvu se hovořilo o územní studii Vrábí Cihelna. Co je její součástí a jaké budou následující kroky?
Územní studie obecně je podklad, ze kterého se čerpá při změně územního plánu. Urbanisti a architekti navrhnou, jak by podle nich mělo území vypadat. Poté do procesu vstupují i majitelé dotčených pozemků, kteří na změně někdy vydělají, jindy ji strpí. Nyní je čas pro jednání s majiteli. Při změně územního plánu se studie můžeme držet, ale nemusíme.
Důležité je podle mého nezatěžovat město novými plochami k bydlení, už nyní je jich více než dost. Dle mého názoru bychom ale měli podporovat služby a komerci. Pokud totiž nechceme skončit jako ubytovna Prahy, musíme podpořit vznik nových pracovních míst a služeb pro obyvatele. Nové plochy pro bydlení se dají podpořit jen v případě, že za to stávající obyvatelé dostanou adekvátní protiplnění ve formě občanské vybavenosti. Adekvátním protiplněním myslím opravdu zásadní statky. Ne malé náměstíčko nebo jednu prodejnu, ale například školu či důležitou dopravní stavbu.
Jak se vyvíjí projekt školy v Boleslavi?
Celý přístup ke svazkové škole ve Staré Boleslavi jsem si představoval úplně jinak. Svazek měl být dle mého názoru užší, stavba menší, kapacita nižší. Na druhou stranu nemám rád, když se při střídání různých vlád a vedení ruší to, co se rozhodlo předtím a vše se dělá znovu. Škola má již vydané stavební povolení. Nyní je vše o penězích. Uvidíme, jak bude možné řešit financování, a podle toho projekt buď pojede dál tak, jak je, nebo se nějakým způsobem upraví.

Kdy se škola otevře?
Nerad bych spekuloval. My víme, že letos na školu peníze určitě nebudou, nejdříve v roce 2026. Na odhady je podle mého brzy. Každopádně termín dokončení v září 2026 proklamovaný bývalým starostou určitě neklapne.
Plánují se nějaké obdobně velké projekty?
V naší režii určitě ne. Zabýváme se však přípravou různých spoluprací v rámci PPP projektů (partnerství veřejného a soukromého sektoru – pozn. red.), v tom vidím potenciál. Neměli bychom se do všeho hrnout jako investor, ale spíše vytvářet podmínky pro to, aby se nějací soukromí investoři obraceli na nás. Rád bych odstartoval takový model spolupráce službou pro seniory. Necháme záměr projít trhem, jestli o něj bude zájem.
V souvislosti s tím mě napadá, jak to vypadá s Orlovnou?
Osobně jsem předal dokumentaci církvi, která je většinovým vlastníkem toho prostoru a oni se mají vyjádřit, jestli budou ctít náš záměr, nebo se naše cesty rozejdou.
Příští ples tedy bude v Orlovně?
Věřím, že příští ples města bude na území města.
Například v nové sportovní hale?
Ano, nabízí se tato možnost, nebo v nově přistavěné budově ZŠ Na Výsluní.
Kdysi se hovořilo o změně parkování ve městě, jak to s ní vypadá?
Já jsem příznivcem postupného zavádění parkovacích zón. Jak už jsem říkal několikrát, nemám rád revoluce, ale postupný vývoj. Připravujeme možné rozšíření parkovacích zón zejména ve Staré Boleslavi, především v okolí autobusového nádraží. Ulice se tam během dvou až tří let neúměrně zaplnily. Dokonce si lidé zóny žádají sami a takto by to vlastně mělo být.
Dojde v dohledné době na opravu cyklostezky kolem Labe?
Je tam mnoho problémů. Některé jsou vyřešeny, některé naopak dlouho neřešeny. Zdroj financování je podmíněn tím, že budou všechny pozemky ve vlastnictví města či kraje, ale cyklostezka vede i po cizích pozemcích, kde jsou jen věcná břemena. Technicky jde o jednoduchou věc, ale byrokraticky a majetkoprávně je to opravdu složitý příběh.
Jak to vypadá s novým výjezdovým stanovištěm záchranné služby a s Melicharovu vilou?
S panem radním Středočeského kraje Pavlem Pavlíkem jsme se dohodli na alternativním umístění na Průmyslové ulici. Co se týká Melicharovy vily, tak ta patří kraji a probíhá proces vyhlášení kulturní památkou. Hlavně se musíme postarat o to, aby záchranka ve městě zůstala.

Jak se vyvíjí bezpečnostní situace ve městě. Kolik chybí strážníků? Jsou nějaké nové kamery, radary? Lidé si často stěžují na opilce…
V otázce bezpečnosti jsme na tom jako město velmi dobře. Na předminulém zastupitelstvu jsme aktualizovali vyhlášku o zákazu konzumace alkoholu na veřejných prostranstvích. A v dubnu jsme do seznamu lokalit přidali ještě parkovací dům. Dali jsme si tu práci a společně se strážníky a státní policií se pobavili, jak přistoupit k vymáhání této vyhlášky, protože pokuty jsou neúčinné. Rozhodli jsme se zabavovat alkohol formou propadnutí věci. Je to procesně strašně složité zabavit krabici vína nebo láhvové pivo, ale jde to a už máme první zabavené láhve. Mám pocit, že jde o opravdu funkční nástroj. A moc děkuji všem strážníkům, policistům a úředníkům za vzájemnou spolupráci, protože to v době byrokratické není opravdu jednoduché.
Chybí stále strážníci?
Jsme na tom momentálně tak, že hlídky máme plné. A můžeme operovat tak, jak potřebujeme.
A jak se rozšiřují kamery a radary?
Síť kamer neustále vylepšujeme, je na velmi vysoké úrovni. Chodí k nám různé delegace, aby se dozvěděly, jak to děláme. Krizové řízení a městská policie zde odvádí dobrou práci.
Co se týká radarů, pracujeme na projektu, který umožní radary rychle přesouvat po území města. A za druhé chceme nabídnout radary i okolním obcím v případech, kdy to bude odůvodněné. Například u škol a přechodů. Nechci však, aby byl motivací výběr financí, jde primárně o bezpečnost.
Nakonec trochu odlehčení. Co dělá starosta mimo pracovní dobu? Hrával jste basket, věnujete se tomu ještě? Nebo jiným sportům?
Na basket nemám momentálně čas, ale rád si zajdu do posilovny. Více se teď kamarádím se železem než s basketbalovým míčem. Rád se také projedu na motorce, ať už velké silné cestovní nebo historické. Když čas dovolí, jdu se s dcerkou proběhnout do lesa. Ale přestávám jí stačit. Popravdě, funkce starosty ke kondici moc nepřispívá.
Měl byste nějaký vzkaz občanům? Kde vás budou moci potkat?
Obecně jsem hodně „venkovní člověk“, takže kdo chce, určitě si mě najde. Se spoustou lidí se uvidíme na jaře i v létě na svatbách, v rámci Audience, či dalších nadcházejících sportovních a kulturních akcích.
Kdybych měl lidem něco vzkázat, tak ať si užívají života a neřeší hlouposti. Život je krátký. Já si myslím, že bychom měli méně nadávat, být na sebe o trošku hodnější, tolerantnější, prostě respektovat názory druhých a přát lidem úspěch. A ne se neustále babrat v tom, co je špatně a kdo co dělá špatně. Opravdu bych si přál, aby si lidé vážili blahobytu, který tady v současné době máme.
Přidejte si Aktuálně z Brandýska jako svůj oblíbený titul na Google zprávách.
Foto: Aktuálně z Brandýska, Město Brandýs nad Labem – Stará Boleslav