Sobota, 20 dubna, 2024
KulturaRozhovory

Exkluzivní rozhovor s brandýskou kapelou Bound To Break

Server Aktuálně z Brandýska přináší exkluzivní rozhovor s brandýskou kapelou Bound To Break. Trojice mladých hudebníků ve složení Jiří Pop, Adam Semrád a Tomáš Pilař popsala svůj vztah k hudbě a kapele. Kvůli nemoci chyběl čtvrtý člen Štěpán Svoboda.

Jaké byly začátky kapely?
Jirka: Jednoho dne v tercii jsme šli s Tomem z Kauflandu o odpolední pauze. Bavili jsme se o hudbě a padla otázka, jestli nechceme založit kapelu. Já jsem totiž v tu dobu chodil do zušky na klavír a došlo mi, že já tu hudbu nemusím jen reprodukovat, ale můžu ji taky vymýšlet. Potom jsem přestoupil z klavíru na basovou kytaru. Pak jsme se shodli, že Tom bude hrát na basu a já bych mohl zpívat. 
Tomáš: Bylo to dost spontánní. 
Adam: Já jsem začal hrát v roce 2017, kdy jsem hledal někoho do kapely. Hrál jsem ještě s jedním člověkem a bubeníkem, kterého našel. Pak se dlouho nic nedělo, a proto jsem zavolal Tomášovi a na rovinu jsem se ho zeptal, zda si nechce zahrát. Měli jsme zkoušku u mě v bytě.
Tomáš: V tom bytě jsme se potkali i s Jirkou, aniž bychom věděli, že tam bude. Já jsem se domluvil s Adamem a Jirku kontaktoval další kamarád. Takže jsme se tam náhodou všichni potkali.  
Jirka: Potom jsme se potkali ještě s bubeníkem a byli jsme v pěti. Neměli jsme ale zkušebnu. V tom nám pomohla naše zlatá učitelka češtiny, která nám dala k dispozici takovou boudu s dvojitou stěnou u nich na zahradě, která je odzvučněná, protože její manžel hraje na baskytaru. Od té doby zkoušíme u paní češtinářky na zahradě, je to underground. Jsou hrozně zlatí, my jsme rádi za každého člověka, který nám pomůže. V létě jsme tam měli brigádu – kopali jsme díru na jezírko na rybičky. Bylo to v červenci a bylo hrozné vedro.
Jirka: Následně nás opustili dva členové a my jsme museli najít nového bubeníka. Náhoda tomu chtěla, že Adam chodil s jedním do školy. A tak jsme přibrali Štěpána.
Adam: Štěpána jsme pozvali na zkoušku a ten nám řekl, že tajně doufal, že bychom ho někdy mohli pozvat.
Tomáš: A to byl konec roku 2019. Byl nejhorší čas, kdy založit kapelu, protože v březnu začal lockdown.

Představujeme brandýskou kapelu Bound To Break

Kdo dělá texty?
Jirka: Čistě já, někdy mám nějaké konzultace, ale 98 % věcí dělám já. Píšu o tom, co mi vadí, nebo o tom, co mě prostě napadne v nějaké náladě. Mimochodem máme vydané vlastní CD, které jsme produkovali na vlastní náklady a můžete si ho u nás koupit.
Tomáš: Někdy Jirku korigujeme s rytmizací, ale do textu mu většinou nelezeme.

Od kolika let se věnujete hudbě?
Jirka: Do zušky chodím od pěti let, pak jsem hrál na klavír. Když jsme si řekli, že nebudeme dva hrát na basu, tak jsem začal chodit na zpěv. Od pěti let jsem veden ke všeobecnému hudebnímu přehledu.
Adam: Já se věnuju hudbě od 16 let, kdy mě hudba pohltila na prezentaci o Nirvaně. Vzal jsem kytaru a začal hrát. Doma a sám. Jsem samouk. Mrzí mě, že teď nemám tolik času hrát, protože se kromě hraní v poslední době věnuji práci a dalším aktivitám.
Tomáš: Do zušky jsem začal chodit jako malej. Od první třídy jsem hrál na flétnu, pak jsem přestoupil na klávesy. Nebylo to ale ono a začal jsem hledat alternativy. Vybral jsem si baskytaru, na kterou hraju pět let. Do zušky stále chodím do orchestru. To mě hodně baví, odreaguju se tam.

Kdo je z vás nejstarší?
Adam: Nejstarší jsem já. Nejmladší je Jirka. Ale s Jirkou se hodně doplňujeme.
Tomáš: Spolu s Jirkou chodíme do jedné třídy. Adam je herní map designer. A Štěpán je vyhořelý vysokoškolák (smích). Mimochodem Jirka vždycky napíše do naší chatové skupiny, že má problém s počítačem a Adam si pak připadá jako IT hotlinka.
Jirka: Na počítače jsem trochu jouda (smích).

Jak často zkoušíte?
Jirka: Během lockdownu jsme zkoušeli dvakrát týdně. Do toho jsme psali cédéčko, které máme vydané. Minulý rok jsme pak všechno sami nahrávali v pokojíčku, kde jsem musel krotit své mladší sourozence.

V lednu jste ale byli také ve studiu, co jste tam dělali?
Adam: V lednu ve studiu vznikal nový singl, který vyjde v první polovině tohoto roku.
Jirka: Bylo to u Marka Žežulky. Byla to bomba, pěkný zážitek. Štěpán tam nahrával bicí, kytaru jsme nahrávali doma, protože to jde, ale bicí a vokály jsme kvůli vyšší kvalitě nahrávali ve studiu. CD mixoval Adam, na nové věci dělá Ondřej Pospíšil.
Tomáš: Budeme k ní ještě dělat videoklip tady v Brandýse.

Mě by zajímal ten poslední videoklip k songu Great Descend, natáčel se v Brandýse nad Labem?
Tomáš: Ten klip byl zčásti natáčen u Jirky doma. Ta střecha je 12patrový panelák v Brandýse. Tam, kde zpívá Jirka, to je půda gymnázia. Byli hrozně zlatí, máme štěstí na ochotné lidi. Jsme jim vděčni. První nápady na to, jak má vypadat klip, má většinou Jirka.
Jirka: Ten kluk, co tam hraje, je můj mladší bratr. Byl z té písničky úplně hotovej a dostal nápad, že by v klipu měla být vražda, kterou by spáchal teenager. Hádka mezi otcem a synem. Můj bratr to vlastně celé vymyslel. Pak dostal nabídku na roli. Natáčení trvalo dva dny. Umělá krev, kterou tam vidíte, je namíchána s moukou a barvivem. Střechu jsme zajistili tak, že jsme jeli s mamkou z nákupu kolem těch baráků, a já jí řekl, ať zastaví. Našel jsem na internetu SVJ a zazvonil na předsedu. Byl jsem nervózní jako prase. Pán přišel dolů a v pohodě se s námi domluvil.
Adam: Naše oblíbená cenovka je nula korun českých. Nestálo nás to nic.

Jaké máte ambice, na jaké posluchače cílíte?
Tomáš: Máme takovou krásnou myšlenku, že bychom chtěli do zahraničí. Ale v první řadě musíme udělat dojem v Česku, musíme si to tady vybojovat. Nechceme ale nic uspěchat.
Jirka: Kdo by se nechtěl podívat za hranice? Každý by chtěl. Musíme hodně dřít a dát tomu všechno. A ještě předtím si přejeme odmaturovat.
Adam: A mít hodně štěstí, a to zatím docela máme.
Tomáš: Chci, aby na nás chodili lidi, aby zapomněli na svou práci a vrátili se domů šťastní a spokojeni. Dělá nám radost každé koupené cédéčko. Občas nám říká Adam (manažer), kam by nás chtěl dostat, a to je síla.

Na jakém festivalu v Česku byste chtěli hrát?
Tomáš: Na kterémkoliv. Budeme však rádi za každou příležitost. Musím říct, že většina pořadatelů je vždycky překvapená, kolik nám je. Chceme se také dostat do rádií, proto jsme teď v lednu natáčeli tu novou písničku, kterou bychom rádi dostali k co největšímu spektru posluchačů.
Jirka: Fajtfest, Rock For People
Adam: Brutal Assault

Kapela Bound To Break
Zleva Tomáš Pilař, Jiří Pop, Štěpán Svoboda (dole) a Adam Semrád

Jak stíháte kapelu, školu, práci nebo brigády?
Jirka: No moc nestíháme. Jinak učím děti hrát na kytaru.
Tomáš: Před maturitou to bude těžší. Co se týče brigády, tak mě můžete potkat za kasou v Penny Marketu (smích). A doučuju matematiku. Když chce člověk nahrávat, točit klipy a kupovat nové vybavení, tak je to finančně hodně náročné.
Jirka: Já si třeba musím platit lekce zpěvu, například po Skypu.

Máš nějaký rituál, jak se rozezpívat?
Jirka: Ano, dělám takové ty různě úchylné zvuky, protahuju si čelist, jazykolamy a podobně. Člověk si totiž nesmí ublížit. Když děláte metalový scream, tak musíte vědět, co děláte. Hodně to vysušuje krk, takže hodně piju vodu. Alkohol vůbec.

Máte čas ještě na nějaké koníčky?
Jirka: Já dělám bojový sport – Allkampf-Jitsu.
Tomáš: Mým největším koníčkem je hudba a kapela.
Adam: Kromě kapely a práce ještě freelancuju a dělám grafiku pro klienty.

Co se chystá do budoucna?
Adam (manažer): 18.3. by kluci měli hrát v Praze ve Futuru.
Jirka: Koncerty ale domlouváme pořád, máme hodně tipů na různé akce.
Tomáš: K vidění budeme v Brandýse a rovněž v Praze a zřejmě i v Brně. Pak budeme mít již zmíněný nový singl. Nevylučujeme, že do konce roku vydáme ještě něco, ovšem to je zatím v jednání.
Adam (manažer): Až se udělá klip, tak bychom ho rádi pokřtili v brandýském kině.

Jaké máte idoly? A prosím každý jen jednoho.
Tomáš: Linkin Park. Já bych s dovolením odpověděl ještě za Štěpána, který hodně jede Slipknot.
Adam: Kurt Kobain
Jirka: Gavin Dunne

Nějaký vzkaz na závěr?
Tomáš: Děkujeme všem, kteří nás poslouchají a podporují nás. Pokud na nás díky tomuto rozhovoru narazíte poprvé, tak si nás pusťte a dejte nám šanci.
Jirka: Pokud jste to dočetli až sem, tak vám gratulujeme. A slibujeme, že koncert nebude horší. Jinak moc děkujeme.

Složení kapely:
Jiří Pop – Zpěv, scream
Adam Semrád – Kytara
Tomáš Pilař – Basa, backing scream
Štěpán Svoboda – Bicí

Kapelu najdete na Spotify.
Foto: Aktuálně z Brandýska, Bound To Break
Autor: Ondřej Kořínek

Přidat na Seznam.cz