Pondělí, 27 května, 2024
SpolečnostTop

Reportáž ze Slunečních lázní. Grafity, ledárna a Specialisté

Stovky lidí se v soboty sešly na posledním rozloučení se Slunečními lázněmi v lesoparku Houštka. Provázeli je zástupci radnice i architekt. Akce byla doplněna výstavou nejen o Slunečních lázních.

Dveře Slunečních lázní i budovy Kim Ir Sena se otevřely ve dvě hodiny odpoledne a na zájemce už čekali nejen průvodci, ale také pamětníci a architekt. Připraveno bylo drobné občerstvení a také helmy na hlavu, které však zůstaly spíše nevyužity. U dveří byl varovný nápis, že vstup je jen na vlastní nebezpečí. Při vstupu do budovy Slunečních lázní byla jasně vidět umetená cestička, která nenápadně naváděla příchozí. Některé prostory byly zahrazeny páskou.

Návštěvníky zaujala hned u vstupu velká malba ženy, kterou vytvořil umělec JW Mind Strike. V budově jsou také všudypřítomné černé nápisy, které namaloval štáb, jenž zde natáčel jeden díl seriálu Specialisté. Jejich rukou vznikly také některé nápisy. Na zemi bylo vidět rozpadající se podlahu, na stropě zůstalo osvětlení. V bývalé kuchyni bylo možné spatřit odsávání nebo velké bojlery a u okna stůl se zásuvkami, který naznačoval, že zrovna zde mohl sedět šéfkuchař připravující pro lázeňské hosty sobotní menu. Všudypřítomné grafity, nepořádek, rozbitá okna a dveře dává zřícenině Slunečních lázní nádech squatu.

Mnohé ovšem zaujala také ledárna v zadní části budovy, která byla osvětlena. Jde o zděnou místnost s obloukem z cihel a malým oknem připomínající sklepení starých domů. Tato část Slunečních lázní musí zůstat zachována, protože jde o kulturní památku. Druhou pozoruhodností jsou bezesporu dvě skleněné kupole, kde si lidé v dobách největší slávy užívali hojnosti slunce a drinků. Byly vytvořeny speciální technologií, proto zaznívají hlasy o jejich záchraně. Jde ovšem o složitý proces a není proto jisté, zda k záchraně dojde.

Na akci byl také starosta města Robert Pecha (Vy jste Město), kterého jsme se zeptali, co by si přál místo Slunečních lázní: „Já bych si přál, aby ty lázně byly krásné a nové, ale je to jen nenaplnitelné přání. Když se dívám do budoucna, tak by možná slušelo uvažovat o nějakém kongresovém centru. Nyní je ovšem důležité zbourat tuto ostudu a nechat volný plac pro někoho, kdo přijde s nějakým skvělým nápadem, jak ho využít. Na stole nic konkrétního nemáme,“ řekl starosta.

Podle něj není znám datum demolice, předpokládá však, že až na začátku příštího roku. Cena za demolici bude přibližně 10 milionů korun. Nabízela se také otázka, kdo za stav Slunečních lázní může.

„Nejde to úplně říct, je to plejáda lidí. Nejvíce to zpustlo ještě za Univerzity Karlovy. Kdybychom měli ukázat na jediného viníka, tak je to povodeň,“ konstatoval Robert Pecha s tím, že také zúčastní prohlídky, i když lázně už párkrát viděl.

Co byste si přáli na místě lázní?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Prohlídka budovy Kim Ir Sena

Cestu mezi Slunečními lázněmi a Kim Ir Senem lemovala výstava věnující se Houštce. Ta se v pondělí přesune na Masarykovo náměstí a poté na náměstí ve Staré Boleslavi.

Do zachovalejší budovy mohli lidé rovněž s průvodci. Otevřeno bylo přízemí a první patro, v dalších patrech to nebylo pro návštěvníky úplně bezpečné. Chybělo tam například zábradlí. Příchozí přivítala rozpadající se recepce s historickými dokumenty a velkoformátovým obrazem. Projít bylo možné mnoha pokoji, někde nechyběly postele, stoly, celkem zánovní topení, ale například také noviny Šíp z roku 2008. Koupelny vypadaly jako by je někdo právě opustil, jen chyběly baterie a zubní kartáčky.

Byly zde cítit navlhlé a plesnivé zdi a pod nohami skřípalo rozbité sklo, naopak na stropě visely ještě dobře vypadající lustry nebo zrcadla. V některých pokojích bylo utržené topení visící ze zdi. Při průchodu po setmělé chodbě jako by se člověk vrátil o pár desítek let zpátky do dob, kdy zde procházely děti nebo studenti. Na mnoha místech bylo napsáno datum 15.4.1912 (datum narození Kim Ir Sena). V přízemí byl otevřen sklad čistého prádla a místnost údržby, kde bylo ještě mnoho materiálu v policích. Vedle potom staré rozbité televize Grundig a Trinitron, obrazovka počítače a trouba.  

Pětipodlažní budovu v roce 2019 radnice nabídla k prodeji s minimální cenou 9 milionů korun, ale nikdo ji nekoupil. Posudek z roku 2023 konstatoval, že po opravě stropů a podlahy je budova uživatelná. Město přemýšlí nad startovacími byty nebo domovem seniorů. Problém jsou však finance, peníze by se musely získat z nějakého dotačního programu.

Přidat na Seznam.cz
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments