Sobota, 20 dubna, 2024
TopZprávy

Před zámkem nově básní poesiomat. Slavnostního odhalení se zúčastnila hejtmanka

Připomíná periskop ponorky a po zatočení klikou se rozmluví a rozezpívá. O místě, kde stojí. O lidech, kteří tvoří své rodné město. Před brandýským zámkem vyrostl na konci října poesiomat. Mluvící roura, která básní a recituje díla brandýských a staroboleslavských literátů.

Poesiomaty umisťuje od roku 2015 do veřejného prostoru spolek Piána na ulici zakladatele Ondřeje Kobzy. “Koncept Poesiomatu se během let výrazně proměnil. Dříve šlo hlavně o jukebox na básně, dnes se snažíme hlavně o zachycení ducha, kouzla a kulturního či symbolického významu místa,” vysvětluje Kobza. “Poesiomat tak vedle básní zpívá i písničky a vypráví příběhy nebo pohádky,” doplňuje Kobza.

Realizace poesiomatu v Brandýse se uskutečnila díky podpoře města. “Nápad umístit toto zařízení v Brandýse nad Labem-Staré Boleslavi se nám od začátku líbil. S městem se pojí celá řada významných jmen české kulturní scény a Poesiomat vnímáme jako skvělý způsob, jak prezentovat kulturní a literární bohatství města,” říká místostarosta Brandýsa n. Labem-St. Boleslavi Jan Chleboun.

Poesiomat stojí v nově zrekonstruovaném parku před vstupem do Zámeckých zahrad. Mluvící roura nabídne 20 skladeb, které nějakým způsobem souvisí s Brandýsem či Starou Boleslaví. “Brandýs to je slavný spisovatelský rod Petišků. Ale zazní zde i díla Petra Kukala, Heleny Aesbacher-Sinecké či Stanislava Rudolfa. Nebudou samozřejmě chybět ani skladby věnované Svatému Václavovi. A na své si přijdou i milovníci Divadla Járy Cimrmana,” prozrazuje Kobza.

Slavnostní odhalení poesiomatu bylo 31. října v 16 hodin. Spolu s autorem projektu Ondřejem Kobzou se ho účastnil i starosta města Robert Pecha, místostarosta Jan Chleboun, herec divadla Járy Cimrmana Petr Brukner s manželkou, autoři básní a také hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková.

Zdroj: TZ Martin Šeda
Foto: Aktuálně z Brandýska

Přidat na Seznam.cz
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments