Středa, 17 dubna, 2024
Kultura

Pálení čarodějnic 2023: Přehled akcí ve městech a obcích

AKTUALIZOVÁNO: Přinášíme přehled akcí, které se uskuteční 30. dubna 2023 na každoroční pálení čarodějnic na Praze-východ v Brandýse nad Labem – Staré Boleslavi a Čelákovicích. Pálení čarodějnic je lidový zvyk známý také jako filipojakubská noc. Slaví se také v Německu a skandinávských zemích.

Původní sociální a náboženský význam byl v 21. století nahrazen spíše zábavnou a společenskou funkcí. Pálení čarodějnic je důvodem k setkávání občanů, přátel a rodiny. Města a obce jej pojímají jako společenskou akci a karneval.

Pálení čarodějnic v Čelákovicích najdete na tomto odkaze
Čarodějnice v Radonicích: https://www.radonice.cz/zivot-v-obci/kalendar-akci/carodejnice-tradicni-lampionovy-pruvod/
Pálení čarodějnic na obecní louce Jenštejn – V Podhradí, Jenštejn

A jedna prosba na závěr. Před zapálením vatry se prosím přesvědčte, že se v ní nenachází nějaký živočich. V hromadách dřeva se totiž mohou ukrývat ježci, ptáci, může tam být hnízdo. Čím dále je vatra připravená, tím větší je pravděpodobnosti, že tam někdo bude schovaný. Je potřeba živočichy vyplašit nebo přenést.

Pořádáte zajímavou akci, nebo máte report z proběhlé události? Dejte nám vědět, rádi ho zveřejníme.

Nechceme čtenáře zahlcovat reklamními bloky, a proto jsme se rozhodli vyzkoušet možnosti přispění na provoz webové stránky prostřednictvím QR kódu. Pakliže se vám líbí, co děláme, podpořte prosím libovolnou částkou další rozvoj projektu. Děkujeme.

Přidat na Seznam.cz