Pondělí, 15 července, 2024
ČelákoviceDopravaNews

Nový most v Čelákovicích bude plně zprovozněn

Nový železniční most přes řeku Labe v Čelákovicích začne s novým jízdním řádem na železnici plně sloužit veřejnosti. Doprava se vrátí na obě koleje. Výstavba mostu, který je součástí rekonstruované trati mezi Lysou nad Labem a Čelákovicemi, trvala 19 měsíců.

Výměna mostu v Čelákovicích byla klíčovou částí celé stavby. Původní přemostění už nevyhovovalo současným potřebám železniční dopravy zejména kvůli svému šířkovému uspořádání a technickému stavu, proto bylo nahrazeno novou nosnou konstrukcí s délkou 160 metrů a váhou 1277 tun, došlo také k úpravě spodní stavby.

Ve středu 15. září se zprovoznila 1. traťová kolej v úseku Káraný – Čelákovice, která dosud procházela renovací, a byl přerušen provoz na 2. traťové koleji kvůli rekonstrukci. zrekonstruována byla také zastávka Čelákovice-Jiřina. Vybudovány byly rozšířené přístřešky a bezbariérový přístup. V blízkosti zastávky by měla vzniknout také nová cyklověž.

Hlavním cílem modernizace mezi Lysou nad Labem a Čelákovicemi je zvýšení traťové rychlosti až na 140 km/h, spolu s vyšší kapacitou dráhy. Stavební práce začaly v polovině roku 2019 a v první fázi se týkaly úseku z Lysé nad Labem do nově vybudované odbočky Káraný. Ta díky vložení čtyř nových výhybek umožňuje vlakům přejíždět z jedné koleje na druhou. V úseku se také kompletně zrekonstruovalo kolejiště, mosty a propustky. Veškeré stavební práce by měly skončit v lednu příštího roku. Celkové investiční náklady jsou vyčísleny na 1 820 788 824 Kč bez DPH. Projekt je spolufinancovaný Evropskou unií z programu Nástroj pro propojení Evropy (CEF).

Zdroj: Správa železnic, MDČR

Přidat na Seznam.cz