Pondělí, 27 května, 2024
SpolečnostTop

Nehvizdy mají nový památník parašutistů z Operace Anthropoid

Městys Nehvizdy tento týden odhalil nový památník výsadku Operace Anthropoid československých parašutistů Josefa Gabčíka a Jana Kubiše před 80 lety. Jde o důstojnější místo než v případě předchozího památníku. Slavnostního otevření se účastnila ministryně obrany Jana Černochová.

Vedení městysu k stavbě nového památníku přiměl fakt, že nynější pomník u dálnice D11 bude brzy stát v cestě vysokorychlostní dráze, která se bude v tomto místě stavět. Pískovcový kámen v ulici U Hřbitova má tvar padáku a jsou na něm tři bronzové padákové šnůry se jmény parašutistů. Místo doplňuje sedm menších pískovcových kamenů, které připomínají všech sedm parašutistů, kteří zahynuli v kryptě pravoslavného chrámu Cyrila a Metoděje v Praze.

„Právě děti z nehvizdské základní školy vysadily společně s panem Nešporem z Lidic v místě nového památníku štěp lidické hrušně – Posla naděje a žáci naší základní umělecké školy vyrobili keramické motýly, na nichž se skví jména lidických dětí,“ uvedl starosta Nehvizd Jiří Poběrežský.

Středečního slavnostního odhalení se účastnila ministryně obrany Jana Černochová, senátor Pavel Kárník, poslanec Jan Hoffman nebo velvyslanec Slovenska Rastislav Káčer a další hosté. Z Pardubic přijela kolona historických vozidel. Památníků požehnal farář čelákovické farnosti, kulturní program si připravily děti z nehvizdského pěveckého sboru a umělecké školy. Lidé si mohli prohlédnout také výstavy Někomu život, někomu smrt a České stopy ve Skotsku za II. Světové války.

Kubiš s Gabčíkem zahájili Operaci Anthropoid seskokem uskutečněným 29. prosince 1941. Oba hrdinové pak 27. května 1942 spáchali na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha atentát. Výsadkáři spolu s dalšími vojáky zemřeli 18. června 1942 v boji s přesilou nacistických vojáků v kostele sv. Cyrila a Metoděje.

Foto: Martina Root, Městys Nehvizdy. Fotogalerii si můžete prohlédnout zde.

Přidat na Seznam.cz