Úterý, 5 března, 2024
NewsSpolečnost

Na Brandýsku se objevily záhadné bílé čtverce na silnici

V posledních týdnech zaskočily nejednoho řidiče bílé čtverce na silnici na Brandýsku a ve středních Čechách. Pro občany nejde o nic důležitého. Geodeti si takto značí body pro letecké a pozemní snímkování.

Když vyrazíte autem směrem do Prahy po silnici 610, hned na hranici Brandýsa nad Labem uvidíte první dva bílé čtverce na silnici, další pak v Dřevčicích a u rozcestí do Jenštejnu. Čtverce jsou namalovány těsně u sebe a dotýkají se rohů. Nejsou nijak výrazné a jdou lehce přehlédnout.

Bílé čtverce, neboli GCP – Ground Control Points, na silnice se už malují nějakou dobu po celé České republice. Slouží k výrobě digitální technické mapy Středočeského kraje, což kraji ukládá zákon. Mapu chce mít kraj hotovou do konce března a měla by stát 245 milionů korun. Část pokryje dotace z EU.

Jsou to značky pro letecké a pozemní snímkování, které na sebe navazují a geodetům poskytují pro přesné zmapování území. Mapy pak využijí úředníci, starostové, ale nakonec i občané. Jak uvedl Český rozhlas, značky časem zmizí, protože jsou vodnou ředitelné. Jsou však šetrné k životnímu prostředí.

V Olomouckém kraji se ale také setkali s tím, že značky někdo ničil a přeléval černou barvou. Musí se pak znovu zaměřit. Pachatelé se však vystavují riziku trestního stíhání, protože poškození je trestné.

Více se lze o digitální technické mapě ČR dozvědět třeba zde.

V Čelákovicích se rozroste alej. Hledají se dobrovolníci

Bílé čtverce na silnici na Brandýsku
Přidat na Seznam.cz