Čtvrtek, 18 dubna, 2024
NewsSpolečnost

Muzejní noc 2023: Otevřené budou sklepy, elektrárna i katovna. Jezdit bude historický autobus

Srdečně vás zveme na Brandýsko-boleslavskou muzejní noc 2023, která se uskuteční v pátek 9. června. Letošní akce je zaměřena na technické památky. Dopravu mezi oběma centry našeho souměstí zajistí historické autobusy Škoda 706 RTO.

Jízdenku zakoupíte na pokladně Oblastního muzea nebo v Informačním a kulturním centru Stará Boleslav (dospělí 20 Kč, senioři a děti 10 Kč). Jízdenka platí po celou dobu konání akce. Historické autobusy budou zastavovat na běžných autobusových zastávkách (pro upřesnění mapka, viz níže). Autobusy započnou svou cestu vždy ze zastávky vlakové nádraží Brandýs nad Labem v dvacetiminutových intervalech (17:00, 17:20, 17:40, 18:00, 18:20, 18:40, 19:00, 19:20, 19:40, 20:00, 20:20, 20:40, 21:00, 21:20, 21:40, 22:00). Na jednotlivých zastávkách na trase je možný nástup i výstup. Jedná se o okružní jízdy, autobusy se tudíž ve Staré Boleslavi na Autobusovém nádraží otočí a pojedou zpět.

V různých částech města budou otevřeny objekty a prostory, kam se běžně nepodíváte.

Přihlaste se k odběru nejzajímavějších článků, který vyšly v uplynulém týdnu.

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

muzeu se těšte na promítání historických fotografií, ukázku sbírkových předmětů s poznávačkou, výstavu „Hrady spatřené“ nebo knihovnu s ukázkou starých tisků. Na nádvoří muzea najdete stánek s občerstvením (pivo, limo). Na místě si také budete moci zakoupit a opéci buřt. Muzeum zdarma zpřístupní i objekt brandýské katovny se stálou expozicí Hrdelní zločiny na Brandýsku. Při brandýském náměstí budou zpřístupněny renesanční sklepy radnice, které prošly nedávnou rekonstrukcí.

Pokud zavítáte do Knihovny Eduarda Petišky, zavedou vás do suterénních prostor, kde k efektivnímu uložení knih slouží mohutné posuvné regály. Interiér zámeckého pivovaru doplní i dvě výstavy, a to 1. První den míru (o náletech letadel Rudé armády na dnešní území České republiky 8. a 9. května 1945). 2. Hladká přistání na Brandýsku (o počátcích vzduchoplavby v zemích Koruny české v letech 1891-1914). Autorem obou výstav je Michal Plavec z Národního technického muzea.

Čeká vás rovněž prohlídka vodní elektrárny na Labi nebo komunitní zahrady ve Staré Boleslavi s hradbami Karla IV., kapitulní staroboleslavský pivovar či zvonkohra a hodinový stroj ve věži baziliky Nanebevzetí Panny Marie. Ve všech objektech budou připravené i panely s historickými fotografiemi.

Zdroj a text: Oblastní muzeum Praha- Východ

Přidat na Seznam.cz
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments