Pondělí, 27 května, 2024
NewsSpolečnost

Město získalo bronz v indexu kvality života. Propadák je školství a životní prostředí

Město Brandýs nad Labem – Stará Boleslav obsadilo v indexu kvality života 2022 třetí místo. Informoval o tom portál Obce v datech. Index srovnává 206 měst a obcí. Město má však co dohánět především v oblasti školství a životního prostředí.

První příčky letošního hodnocení nepřinesly žádné překvapení, protože všechny medailové pozice zůstaly stejné. První místo obsadily Říčany, pak Praha a třetí Brandýs nad Labem – Stará Boleslav. Což znamená, že má stříbrnou pozici v rámci Středočeského kraje.

Naše město získalo v celkovém hodnocení kvality života index 8,1, přičemž nejlepší hodnocení je 10. Nejvíce bodů dostalo v kategoriích Index hmotné nouze (9,8), Index nabídky pracovních míst na Úřadu práce (9,8), Index nezaměstnanosti (9,1), Index dojezdu do nemocnice (9,7) nebo v Indexu praktických lékařů (8,9).

Naopak nejhorší je v kategoriích Index znečišťovatelů (2,1), Index finanční dostupnosti bydlení (1,0), Index kapacity základních škol (0,6) nebo Index kapacity mateřských škol (2,1). V Indexu základních škol je město dokonce až na 205. příčce ve srovnání s celou ČR. Což je defacto předposlední místo.

Dobře na tom není ani v oblasti životního prostředí. V Indexu znečišťovatelů je na 172. místě z celé ČR a v Indexu znečištění ovzduší na 168. Úplně nejméně má pak Index chráněných území, který dosáhl hodnoty jen 0,8.

Index kvality života porovnává veřejně dostupná data v oblasti zdraví, materiálních podmínek a vztahů mezi lidmi ve všech 206 českých obcích s rozšířenou působností. U všech je obcí bezplatně otevřeno k nahlédnutí všech 29 dílčích indexů, které detailně mapují kvalitu života v obci, a to ve třech hlavních kategoriích: zdraví a životní prostředí; materiální zabezpečení (práce, bydlení) a vzdělání; služby a vztahy (například existence místních spolků).

Přidat na Seznam.cz