Čtvrtek, 18 července, 2024
NewsRozhovory

MAS Střední Polabí pomáhá lidem i životnímu prostředí. Rozvíjíme region, říká šéfka v rozhovoru

Server Aktuálně z Brandýska si tentokrát povídal s vedoucí MAS Střední Polabí Barborou Krejčí o tom, co sdružení MAS vlastně dělá, jak je prospěšné občanům, ale také školám, obcím nebo životnímu prostředí.  

Co je to MAS a proč jste vůbec vznikli?

Všeobecně jsou MAS sdružení obcí, podnikatelů a fyzických osob z jednoho regionu. MAS neboli místní akční skupiny vznikly za účelem udělat něco pro svůj region a rozvíjet ho. Znamená to třeba získat dotaci pro spolek ochránců památek, ale i zorganizovat s dobrovolníky společenskou akci pro rodiny s dětmi, kde je za málo peněz hodně muziky.

Kdo stojí za MAS a kde berete peníze na provoz?

V České republice je celkem 180 MAS a vznikly postupně pod záštitou ministerstva zemědělství, protože prvotním cílem bylo podporovat dění na venkově. Poté přešly pod patronaci ministerstva pro místní rozvoj, ale svůj účel nezměnily. Peníze na provoz se berou, kde se dá. Každá MAS na to má jiný systém. Primárně je provoz MAS financován z příspěvku ministerstva pro místní rozvoj. MAS má na příspěvek nárok podle velikosti svého území, počtu obyvatel a dalších ukazatelů. Ale příspěvek je MAS poskytnut až po uplynutí určitého období, obvykle 6 měsíců, a až po kontrole vyúčtování ze strany tohoto řídicího orgánu. Mezi tím, než dorazí peníze, by bylo zaměstnancům smutno. Proto si aktivně vyhledávají jiné projekty, aby se mohli zdroje překrývat.

Barbora Krejčí (vlevo)

Co je vaší činností a jaké máte největší úspěchy?

Naše činnost je velmi obsáhlá. Počínaje dotační činností pro naše členy i pro ostatní obyvatele – podnikatele, zemědělce – z regionu. Důležitou činností MAS je propojování našich členů. Hlavně díky tomu, že si spolu hodně povídáme, tak víme, kdo co má, co umí, co zase naopak jiný potřebuje. A tak není problém předávat kontakty a pak pozorovat, jak si lidé vzájemně pomáhají. Samozřejmě, že díky nám se zadařilo dostat peníze do našeho okolí, ale to, že to společnými silami zvládneme i bez nich, je možná ještě větší úspěch.

Jak vás může využít běžný občan, co mu můžete nabídnout? Kde vás může potkat?

Tak obráceně, co může občan nabídnout MAS? Potkat nás může, jak už bylo řečeno, na různých akcích v regionu nebo si nás najde na webu a domluví si schůzku. Nejbližší termín, kde nás lze potkat, je zážitková noční bojovka „Zavraždili Ludmilu!“ Ta odstartuje 17. června v 17.00 hodin letní turistickou soutěží Fextovo území, která motivuje soutěžící poznávat naše okolí.

Přihlaste se k odběru nejzajímavějších článků, který vyšly v uplynulém týdnu.

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

A co tedy můžeme nabídnout občanovi? Záleží na tom, co potřebuje a jaké má plány. Momentálně nabízíme poradenství Nová zelená úsporám light, ale když by někdo přišel s nějakým nápadem, jak zlepšit okolí nebo život v obci, či snad s nějakým zajímavým podnikatelským záměrem, tak ho můžeme přinejmenším nasměrovat, kam s ním, pokud rovnou nenajdeme sami pomoc.

Na otázku, kde nás může občan potkat, bych ráda odpověděla pozvánkou. Pokud chcete vědět, co se povedlo a kde všude už MAS pomohla, přijeďte se podívat. Pořádáme exkurzi 30. května od 9 do zhruba 16 hodin. Navštívíme jahodnici v Sedlčánkách, Zoopark v Nehvizdech a výrobnu paštik a těstovin Polabský grunt v Čelákovicích. Dejte nám vědět, zda dorazíte, na e-mail neubergova@strednipolabi.cz.

Jaké projekty nyní řešíte a jaký je jejich přínos?

V současnosti máme rozjetý projekt Operační program Zaměstnanost +, skrz který financujeme provoz Komunitního centra U Podivena ve Staré Boleslavi, Komunitního centra Fara v Čelákovicích a Rodinného centra Routa také v Čelákovicích. Přínos je tedy jasný, bez peněz z MAS by měla centra omezený provoz nebo by byla zavřená.

Další projekt se jmenuje Šablony, přes který jdou finance pro mateřské a základní školy. Z peněz si školy hradí jak vybavení, tak programy pro děti a žáky a také vzdělávání pro pedagogy.

A ještě jeden projekt zajišťujeme pro školy. Ve spolupráci s městem pracujeme na projektu MAP pro Brandýsko, což je místní akční plánování ve vzdělávání. I z tohoto projektu plynou do škol peníze, v tomto případě hlavně do vzdělávání a setkávání pedagogů, abychom předcházeli vyhoření. Na druhou půlku roku 2023 připravujeme vyhlašování výzev pro obce a podnikatele z Integrálního regionálního operačního programu.

Aby vám neunikly zajímavosti a aktuální informace, staňte se prosím fanoušky naší stránky na Facebooku nebo Instagramu a budete v obraze.

MAS a děti

Na stránkách máte uvedeno, že se člověk může stát členem MAS. Co to obnáší? Může se stát členem i náš server?

Členem se může stát každý, kdo je nějak spojený s členskými obcemi – má tu trvalé bydliště, sídlo firmy, spolku, provozovnu. Podá žádost, a pokud jeho přijetí schválí výbor MAS a zaplatí roční příspěvek, tak členství již nic nebrání. Samozřejmě, že je pro všechny výhodnější se aktivně zapojovat. I váš server se může tedy stát členem MAS Střední Polabí.

Jaké akce a činnosti máte pro děti?

MAS Střední Polabí stojí za několika akcemi pro veřejnost. Turistická soutěž Fextovo území má letos již sedmé pokračování. Je to soutěž pro děti či rodiny s dětmi, která si klade za cíl provést soutěžící po středním Polabí a poukázat na zajímavá místa, která jsou někdy známá a někdy opomíjená. Ten, kdo chce soutěžit, potřebuje hrací sešitek, kde najde všechny potřebné informace – pravidla, jednotlivé zastávky, mapu a také arch pro sbírání soutěžních nálepek. Vyplněný hrací arch je možné na konci soutěže odevzdat a zúčastnit se tak slosování o ceny. Turistická soutěž Fextovo území začíná a končí akcí pro veřejnost. Vše vypukne 17. června v 17 hodin ve Staré Boleslavi noční bojovkou Zavraždili Ludmilu! a končí akcí Strašidelný zámek v Brandýse nad Labem. Chcete-li být v obraze, sledujte náš web www.polabsketoulky.cz nebo náš Facebook www.facebooko.com/strednipolabi, kam dáváme aktuální informace.

A pokud jste fanoušci do přírody a ekologie, pak by vás mohly bavit Polabské toulky. To jsou přírodovědné vycházky po středním Polabí. Vycházku vede vždy šikovný lektor, který dá vycházce vzdělávací přesah. Letos už jsme stihli vycházky s názvem Jarní květy v Polabí a Žabí svatby. Pokud budete mít volno v sobotu 27. května, pak si nenechte ujít Vítání ptačího zpěvu. I tyto vycházky nejdete v detailu na www.polabsketoulky.cz nebo na Facebooku MAS.

Stojíte také za dobročinným obchodem Dobromysl. Jak se mu daří? Nosí lidé věci?

Ano, to je další z našich úspěšných projektů. Lidé nosí nejrůznější věci, ať už třeba hračky nebo oblečení. Obchodu se daří dobře, a to díky tomu, že město Brandýs nad Labem-Stará Boleslav nám poskytuje prostory téměř zdarma. Děkujeme za to. Když zaplatíme náklady, zbyde na malé projekty z regionu. Takto svými věcmi a nákupy občané přispěli na celkem 25 projektů ve výši 390 000 Kč. Například na hloubení jezírka pro žáby, sekání orchidejové louky, pomůcky pro klienty domácího hospice, mobilní hernu pro nejmenší děti, stříšku nad studánku v Podolance, výsadba keřů v Popovické aleji, tablety pro seniory v knihovně a další.

Nejvíce informací najdete na www.obchod-dobromysl.cz. Obchod má otevřeno každý všední den od 8 do 16 hodin a v sobotu od 8 do 11 hodin. Občas nás můžete potkat i jinde. Jsme součástí food festivalu a pořádáme sbírky ve školách a školkách.

Co v našem území z vašeho pohledu chybí?

Vzhledem k tomu, že jsem starostkou v malé obci, tak z mého pohledu tady chybí občanská vybavenost. Jak se Praha-východ zalidňuje, tak v místě chybí školy, praktičtí, dětští a zubní lékaři, rehabilitace, klasická nemocnice, pořádný kulturák, některé typy obchodů, nějaké zařízení pro péči o seniory nebo jejich zabavení. A jestli to bude provozovat neziskovka nebo rozumná ziskovka, je vlastně jedno.

Slavíte 10 let od založení. Jaké budou oslavy? Může se jich zúčastnit každý?

Hlavní oslava již byla. To byl náš ples v únoru. My ale vlastně slavíme každý den buď nějakou hezkou akcí, nebo ukázkou toho, co díky nám naši členové dokázali, anebo přípravou na další úspěch. Většina akcí je pro širokou veřejnost. Přijďte se podívat.

Na jaké jiné akce byste čtenáře pozvala?

Na závěr tedy shrnutí nejbližších termínů: 27. května – Vítání ptačího zpěvu, 30. května – cesta po Polabí za úspěšnými projekty, 17. června – Zavraždili Ludmilu!, celé léto Fextovo území, 7. října – Strašidelný zámek. Ale nejlepší je opravdu sledovat www.polabsketoulky.cz a www.facebook.com/strednipolabi.

Foto: MAS Střední Polabí
Otázky pokládal Ondřej Kořínek


Přidat na Seznam.cz
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments