Úterý, 18 června, 2024
Zprávy

Labe v Kostelci nad Labem kulminovalo, silnice do Sojovic otevřena

AKTUALIZOVÁNO 27.12.: Český hydrometeorologický ústav v pondělí vydal výstrahu před povodněmi. Labe v Kostelci nad Labem ve středu v 17.00 kulminovalo. Jizera v úterý ráno kulminovala a během noci na středu se dostala v Bakově nad Jizerou na první stupeň. Pak byl odvolán úplně.

Výstraha byla vydána v pondělí v 10:16 s tím, že jde o 3. stupeň povodňové aktivity v některých říčních profilech. Voda může zaplavovat níže položené obydlené oblasti a může omezit lidskou činnost. Výstraha je vydána do odvolání.

Aktuální článek k povodni zde

Město Brandýs-Boleslav v pondělí dopoledne upozornilo, že voda zaplavila cyklostezku kolem Labe do Kostelce nad Labem a ta musela být uzavřena. Cesta je uzavřena od skateparku směrem na Ostrůvek i opačným směrem. Ve středu ráno byl v větší části zaplaven také a část Houštky.

„Ve večerních a nočních hodinách došlo k zaplavení velké části Lesoparku Houštka a Ostrůvku, do obou lokalit platí přísný zákaz vstupu. Z prostoru stájí jezdeckého klubu dochází k evakuaci ustájených koní a zabezpečení objektů. Nadále žádáme občany, aby dodržovali zákazy vstupu k řece, přes zamezení vstupu páskou MP dochází ve velké míře k povodňové turistice,“ napsalo ve středu město.

Kvůli možnému ohrožení bylo informováno ČSAD Střední Čechy. Na hasičské stanice bylo připraveno místo na plnění pytlů pískem a také zajištěna neustálá přítomnost hasičů.

Třetí povodňový stupeň je v Čelákovicích i Kostelci nad Labem. V Kostelci mělo Labe ve středu ve 18:40 724 cm se setrvalým stavem. V 17.00 město Kostelec nad Labem oznamilo kulminaci. Jizera v Bakově nad Jizerou je již na prvním stupni s 484 cm a klesá. Níže po toku ale pokles není tak patrný, protože neklesá Labe. Starosta Kostelce nad Labem Josef Chalupa v úterý odpoledne doporučil opuštění chat v chatové oblasti Rudeč, zejména těch, které jsou u hlavního toku Labe.

Reportér naší redakce se byl v pondělí odpoledne podívat také na stav řeky Jizery v Sojovicích. Řeka byla kolem čtvrté hodiny odpolední již vylita ze svých břehů na okolní pole. Koryto unášelo nejen větve, ale také celé stromy. Od úterního rána byla silnice 331 v Sojovicích kvůli vodě uzavřena. Otevřela se ve čtvrtek dopoledne. Uzavírka bude nejméně do středečního dopoledne.

Města upozornila, že lidé by měli zabezpečit svůj majetek u vody, dbát zvýšené opatrnosti a nevcházet a nevjíždět do rozvodněné vody.

Přidat na Seznam.cz
5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments