Čtvrtek, 30 května, 2024
ČelákoviceKulturaNews

Kostel v Čelákovicích stále bez kříže. Oprava je náročná

Již mnoho měsíců mohou obyvatelé Čelákovic i turisté pozorovat, že kostel Nanebevzetí Panny Marie nemá křížek a věži. Redakce Aktuálně z Brandýska zjišťovala, jak to s ním bude dál.

Někdo si toho ani nevšimne, jiným je trnem v oku a někomu chybí na fotografiích. Jedno z nejfotogeničtější míst Čelákovic původně románský kostel Nanebevzetí Panny Marie přišel před časem o kříž.

Kostel patří Římskokatolické farnosti Čelákovice. Naše redakce se proto zeptala administrátora farnosti, co vězí za prodlevami s opravou.

„Věc řešíme. Dosavadní smluvně domluveny opravář to donekonečna prodlužuje. Smlouvu jsme ukončili a hledáme dalšího. Vzhledem k náročností práce, není tak jednoduché nějakého najít. Taky mě to moc mrzí,“ uvedl Sebastian Piotr Kopeć.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie je kulturní památka, jejíž vznik se datuje už do začátku 13. století. V době husitských válek byl vypálen a následně opět opraven. Dalšího poničení utrpěl  během třicetileté války. Větší přestavby se dočkal v 18. a 19. století.

„Západní část kostela je pozůstatkem pozdně románské stavební etapy, zatímco východní je produktem výjimečných vrcholně barokních oprav po roce 1708,“ uvádí památkáři, kteří o areálu mluví jako o velmi hodnotném.

  • Město Čelákovice
Přidat na Seznam.cz
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments