Čtvrtek, 18 dubna, 2024
NewsZprávy

Firmy ve městě neplatí za odpad. Radnice chce přitvrdit

Nevšední pohled do hospodaření města s odpady nabídl ve svém pravidelném shrnutí místostarosta Patrick Zandl. Zjistilo se dle něj, že podnikatelé neplatí za odpad, jak by měli, a tak město hodlá přitvrdit.

Zandl v příspěvku vypočetl, že Brandýs-Boleslav má 5000 podnikatelů, z nichž jen 300 aktivních platí poplatky za svoz komunálního odpadu. Zbývající buď žádný odpad nemají, nebo ho házejí do cizích popelnic.

„To nám způsobuje manko v rozpočtu odpadového hospodářství, jak moc velký je jejich díl, lze těžko říct,“ okomentoval problém místostarosta s tím, že se nabízejí dvě řešení.

První je úřední. Obešlou se firmy, a pokud nepředloží smlouvu na svoz odpadu, dostanou pokutu. Žádná taková kontrola se dle Zandla zřejmě ještě nikdy nedělala.

„Druhý přístup je náš cynický pragmatismus. Očipujeme popelnice na směsný odpad a následně přestaneme vyvážet popelnice, na něž nebude smlouva. Dneska popeláři odvezou každou popelnici, která stojí na ulici a zaplacení poplatku neověřují, ani nemají jak,“ popsal Patrick Zandl.

Podle jeho propočtů vyjde očipování levněji, protože úřední obsílka stojí 100 Kč. Radnici údajně tak zbyde také na kampaň, která firmy upozorní, že náhodně vystrkané popelnice se nebudou vyvážet.

Radnice je si dle jeho slov vědoma, že lidi budou dávat odpadky do cizích popelnic a pohazovat odpad na ulici, ale už nyní hledá řešení, jak tomu zabránit. Nabízí se například vzdělávání občanů. Upozorňuje také na to, že od roku 2025 zdraží vyvážení směsného odpadu, jelikož bude upřednostňováno třídění.

Přidat na Seznam.cz