Čtvrtek, 30 listopadu, 2023
SpolečnostSvatováclavská pouťTop

Déšť zkropil mši svatou ve Staré Boleslavi. Graubner mluvil o blahobytu

Mši svatou vyvrcholily ve středu 28. září Svatováclavské slavnosti ve Staré Boleslavi. Mši celebroval pražský arcibiskup Jan Graubner, přítomen byl také jeho předchůdce Dominik Duka. I přes špatné počasí se mše účastnily stovky lidí.

Arcibiskup Grauber sloužil svatováclavskou mši poprvé. Přivítal poutníky a poděkoval jim, že přišli, i když prší. Návštěvníci se choulili do teplých bund a nad hlavami měli rozevřené deštníky. Někteří se vybavili pláštěnkami. Poutníci si nenechali mši zkazit, modlili se a zpívali za účasti sboru.

Ve Staré Boleslavi probíhají Svatováclavské slavnosti

Graubner lidem připomněl, že mají blahobyt a svobodu. Nedaleko za hranicemi ale zuří válka, která má ekonomické dopady. „Jsem smutný, když slyším některé spoluobčany, kteří se zlobí na rozhodnutí šetřit energiemi s tím, že mají právo na komfort. Stejná lidská práva však mají i občané Ukrajiny nebo Sýrie,“ uvedl arcibiskup.

Mše trvající více než hodinu si přišel poslechnout také starosta města Vlastimil Picek, místostarosta Petr Soukup či hejtmanka Petra Pecková, ale také prezidenští kandidáti, Livie Klausová, místopředseda senátu Jiří Růžička a další představitelé.

Hladký průběh nejen mše zajišťovali jako každý rok skauti, jejichž hlídka střežila neustále relikvii sv. Václava, ať už během mše, ale rovněž v úterním průvodu nebo přes noc, kdy několik skautů spalo přímo v kostele.

Ve středu odpoledne předá v Houštce starosta Picek ocenění Svatováclavskou plaketu. Večer pak několikadenní slavnosti zakončí slavnostní ohňostroj v lesoparku.

Přidat na Seznam.cz