Čtvrtek, 18 dubna, 2024
NewsSpolečnost

Buď herny a kasina, nebo peníze z kraje. Hejtmanka chce zasáhnou proti hazardu

Hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková (STAN) plánuje vyrazit do boje s hazardem na území kraje, respektive jednotlivých obcí a měst. Kdo bude mít v katastr hernu, přijde o dotace.

Hejtmanka kraje se o svém záměru rozpovídala již před časem pro server Seznam Zprávy, kde uvedla, že každý starosta byl měl být zodpovědný za vedení obce. Buď obec může dostat do rozpočtu třeba i desítky milionů korun z hazardu a zároveň ničit životy lidí, kteří se mohou stát závislými na hraní, nebo dá přednost eliminaci her a tím i negativních prvků s tím souvisejících.

„Boj se závislostmi je jedním z hlavních témat Koncepce prevence kriminality Středočeského kraje do roku 2027. A závislost na hazardu je zcela zásadní. Z dat vidíme, že jde ruku v ruce s drogovým závislostním chováním a kriminalitou,“ napsala Pecková na svůj facebookový profil.

Petra Pecková proto přišla s nápadem, jak si došlápnout na obce, které na svém území mají herny a kasina. Nechala si vypracovat analýzu, na základě které připravuje návrh, aby z dotačních titulů Středočeského kraje byly vyřazeny obce a města, jež hazard trpí a nebojují proti němu. Obec by tak mohla přijít o dotaci na kanalizaci, vodovod nebo rekonstrukci silnic.

Měl by se zakázat hazard?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Pecková si myslí, že pro mnoho obcí to může být apel, aby se vzdaly heren. Jiné to však motivovat nemusí, protože z hazardu mají desítky milionů korun. Připomněla, že Praha zakázala hazard před třemi lety a firmy se začaly stěhovat do Středočeského kraje.

Pro svůj návrh bude samozřejmě potřebovat politickou podporu. Věří, že do konce volebního období se ji podaří návrh prosadit. Návrh ovšem těsně neprošel radou kraje, hejtmanka se jej pokusí prosadit na zastupitelstvu.

„Materiál Antihazard v Radě kraje o jeden hlas neprošel. Rada kraje má doporučující stanovisko. Protože se domnívám, že navrhovaná opatření jsou v souladu s Koncepcí prevence kriminality Středočeského kraje a Koncepcí protidrogové politiky, která zahrnuje boj se závislostmi, včetně hazardu a Středočeský kraj má být krajem bezpečným a nemá se v něm dařit hazardu, budu předkládat materiál Zastupitelstvu kraje,“ řekla v listopadu Aktuálně z Brandýska hejtmanka Pecková.

Redakce se zajímala, jak je to s hazardem na území Brandýsa nad Labem – Staré Boleslavi. Starosta Robert Pecha (Vy Jste Město) uvedl, že v minulosti bylo v katastru města 20 heren, nyní jsou tři, například v Pražské ulici nebo na Masarykově náměstí.

„V zájmu města určitě není rozvoj hazardu, proto nepočítáme s jejich rozšiřováním. Zároveň, v souladu se závěrem všech komisí města v roce 2019, není rozumné na hazard uvalit prohibici. V současnosti neevidujeme žádné potíže spojené s provozem těchto kasin,“ řekl Aktuálně z Brandýska starosta Robert Pecha.

Podle jeho slov město vyčká s čím hejtmanka nakonec přijde a jakou podobu bude mít výsledný návrh. Město pak zváží možnost omezení hazardu, nebo ponechání stávajícího stavu. Své slovo budou mít také odborné komise města. „Odbor sociální práce města neeviduje v poslední době (od účinnosti nového zákona o loteriích) žádné problémy s hazardem v našem městě,“ podotkl Pecha.

Na dotaz, zda město čerpá nějaké dotace ze Středočeského kraje, odvětil, že jde převážně o dotace na sociální služby. Jak by se jich to dotklo, ale zatím není jasné.

Přidat na Seznam.cz
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments