Středa, 17 dubna, 2024
NewsZprávy

Brandýs-Boleslav opět na špici v kvalitě života. Propadák je Mělník

Projekt Obce v datech zveřejnil nejnovější zprávu o kvalitě života ve 206 obcích v ČR. Brandýs nad Labem – Stará Boleslav získal opět bronzové ocenění, stejně jako loni. Například Mělník dostal o mnohem horší hodnocení.

Z obcí ve Středočeském kraji získalo město Brandýs-Boleslav dokonce stříbrnou pozici. Naše město obdrželo index kvality života 8,4 bodů, loni to bylo 7,8 bodů. Nejvíce město získalo v kategorii Indexu dojezdu do nemocnice 9,7 bodů, Indexu hmotné nouze 9,7 bodů a Indexu nezaměstnanosti 9,6 bodů. V tomto hodnocení bylo loni na 1. místě ve Středočeském kraji, tentokrát je to 2. místo. Naopak ve srovnání s celou ČR si polepšilo z 5. místa na 2. Dobře si město vedlo i v indexu dopravních nehod, je na 7. příčce z obcí ve Středočeském kraji.

Naopak nejhorší umístění bylo v kategorii Indexu kapacity základních škol 0,9 bodů (loni 0,2 bodů), Indexu finanční dostupnosti bydlení 1,0 (loni 0,5 bodů), Indexu kapacity mateřských škol 2,1 bodů (loni 0,6 bodů) a v Indexu chráněných území s 0,8 body.

Z okolních měst dopadla nejlépe Mladá Boleslav s Indexem kvality života 5,2, dále Lysá nad Labem a Neratovice 4,1 a Mělník, který má pouze 2,9 a obsadil 166. místo. Čelákovice v průzkumu uvedeny nejsou. Všechny indexy si lze prohlédnout zde. Celkově žebříček vyhrály Říčany s hodnocením 10,0 a na druhém místě Praha s 9,2 body.

Jak hodnotíte život ve svém městě? Oznámkujte jako ve škole

Nahrávání ... Nahrávání ...

„Na špičce i u dna žebříčku jsou změny malé. Žebříček opět vede obec Říčany. Na druhém konci Orlovou vystřídala Karviná. Zásadní je ovšem pohyb v rámci republiky. Praha stojí na vrcholu, ale bez dynamiky změny. I města v jejím orbitu, umístěny vysoko v pořadí, stagnují či spíše klesají. Naše data jasně ukazují na rostoucí trend menších měst s ucelenou občanskou infrastrukturou – školy, obchody, lékaři, spolky apod., ve kterých je nejlepší poměr kvalita životy a životních nákladů,“ uvedli autoři projektu.

Přidat na Seznam.cz