Úterý, 18 června, 2024
KulturaTop

Audienci u císaře Karla dominovala parní lokomotiva Všudybylka

Stovky návštěvníků hostil v sobotu Zámek Brandýs nad Labem na tradiční akci Audience u císaře Karla I. Císaře a jeho doprovod dovezla z Prahy parní lokomotiva 354.1 Všudybylka z roku 1925.

21. ročník audience se nesla v duchu připomínky 300. výročí korunovace císaře Karla VI. a výročí 280 let od pražské korunovace Marie Terezie. Jako připomínka korunovačních pobytů císaře Karla VI. v roce 1723 a Marie Terezie v roce 1743 byla na zámku vystavena replika svatováclavské koruny, kterou zapůjčil JCKV Karel Habsburský.

Aby vám neunikly zajímavosti a aktuální informace, staňte se prosím fanoušky naší stránky na Facebooku nebo Instagramu a budete v obraze.

Historickým vlakem přicestovali nejen vzácní hosté a příznivci audience, ale také ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Všechny na nádraží v Brandýse nad Labem přivítal starosta Robert Pecha (Vy Jste Město) a spolu s ostatními usedl do veterána, který byl součástí průvodu na zámek. Perlou průvodů však byly dobové kostýmy, vojáci a zbraně. Pomyslnou třešničkou na dortu byla hudba Hradní stráže a Policie ČR, která zněla celým městem.

Program na zámku pak pokračoval slavnostním nástupem a proslovem hostů. Následoval pochod do Staré Boleslavi na Audienční mši svatou. Na zahradě zámku probíhal také odpolední program, který se nesl v duchu historie, vojáků, zbraní, ale také dobrého jídla a pití. Návštěvníci mohli vidět historický šerm, tance z 19. století v podání Wings, rytířský turnaj skupiny Alotrium, barokní tance nebo výcvik kadetů 74 IR. Krásný letní den pak byl zakončen v kapli zámku, kde zahrál orchestr Far Musica.

Aby toho nebylo málo, tak do 15 hodin si lidí mohli na nádraží prohlídnout parní lokomotivu Všudybylku, salonní vůz československých prezidentů, který proslul například jednáním Alexandra Dubčeka a Leonida Břežněva v roce 1968 v Čeirné nad Tisou, a pouze přes okno také salonní vůz Ferdinanda d´Este z roku 1909. Další vagóny jezdily po české železnici od konce 60. let až do druhé dekády 21. století.

Přidat na Seznam.cz
1 1 vote
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments