Čtvrtek, 18 dubna, 2024
KrimiNeratoviceTop

Aktivní střelec v Neratovicích. Zakuklenci cvičili zásah proti muži toužícímu po pomstě

Středočeští policisté cvičili v Mělníce a Neratovicích zákrok proti aktivnímu střelci. Na místě mimořádné události spolupracovali i s dalšími složkami integrovaného záchranného systému. 

Prověřovací cvičení se odehrálo ve čtvrtek 21. září 2023 na dvou místech a simulovalo útok nebezpečného ozbrojeného pachatele na několik osob, na jehož konci byli zranění i mrtví.

Pachatel ozbrojený střelnými zbraněmi a nožem zaútočil nejprve na obsluhu benzínové čerpací stanice ORLEN Benzina v Mělníce v Pražské ulici. Motivován touhou po pomstě bývalému šéfovi jednoho muže usmrtil a další dvě ženy zranil. To však nebyl jeho jediný útok. Ozbrojený muž se rychle se přesunul do Neratovic, do administrativní budovy svého dřívějšího zaměstnavatele, kterým byla fiktivně společnost UNIPETROL. V budově se v době útoku nacházelo 70 osob – figurantů z řad instruktorů služební přípravy a frekventantů základní odborné přípravy Školního policejního střediska Sadská. Po „řádění“ pachatele zůstalo v budově 18 zraněných a  8 mrtvých, o jejichž maskování se před cvičením postarali pracovníci Českého červeného kříže.

Na obou místech primárně zasahovali policisté prvosledových hlídek územních odborů Mělník a Praha venkov – Východ, ale také policisté obvodních oddělení, dopravního inspektorátu či dálničního oddělení. Protože se pachatel s rukojmím zabarikádoval v jedné z místností v nejvyšším patře budovy, jeho eliminaci provedli příslušníci středočeské zásahové jednotky. Následovalo prověření sekundárních činností na místě mimořádné události, do nichž výrazně zasáhly posádky Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje a jednotky požární ochrany. Zranění byli ošetřeni na stanovišti přednemocniční péče, drobný požár v budově byl hasiči uhašen, evakuovaným osobám byla poskytnuta potřebná pomoc.

Cvičení, kterého se zúčastnilo na 80 příslušníků integrovaného záchranného systému, bylo jedním z druhů společné přípravy složek IZS na mimořádné události a součást opatření na ochranu tzv. měkkých cílů. Nemalý podíl na realizaci cvičení měly skupina ORLEN UNIPETROL RPA, s. r. o., a SPOLANA s. r.o., kterým za poskytnutí prostor děkujeme. Spolupráce těchto rafinérských společností a Policie ČR je velmi důležitá, proto obě strany pravidelně kooperují a prověřují součinnostní postupy pro případ mimořádných událostí.

Zdroj: mjr. JUDr. Petra Hofmanová, vedoucí ŠPS Sadská     

Přidat na Seznam.cz
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments