V Čelákovicích vystavují světový unikát starý 1300 let
Muzeum v Čelákovicích v budově bývalé tvrze ze 14. století vystavilo unikátní exponát, který nemá konkurenci po celém světě. V roce 2005 geolog a paleontolog Radek Mikuláš zkoumal kmeny dubů, které byly vyzvednuty z dnešního jezera Mezi Mosty v Lázních Toušeň.
Cílem jeho výzkumu bylo zjistit stav stromů před splavením Labe s důrazem na napadení dřevokazným hmyzem. Jak informuje čelákovické muzeum, narazil však také na zvláštní útvar, který byl důkazem o lidské činnosti.
Materiál pak putoval na zkoumání pomocí radiokarbonové metody do Archeologického ústavu AV ČR. Zde čekalo výzkumníky překvapení. „Dub byl skácen nebo uhynul někdy mezi lety 600–800 po Kristu, tedy v období raného středověku. Podle názoru oslovených odborníků nebylo dosud nic podobného nalezeno nikde jinde na světě,“ uvedlo muzeum na informační tabuli.
Dub má však ještě jednu zvláštnost, která hbitému oku nemůže uniknout. Je na něm vyrytá jakási značka nebo možná symbol ve tvaru hvězdice. Podle odborníků jde o rytinu, kterou ještě za života stromu někdo vyryl do místa, jež pak strom v obranné reakci postupně zakryl.
Rytý symbol mohl být vytvořen kvůli zaznamenání nějaké události, jako značka na cestě, označení majetku nebo mohl mít duchovní či kultovní význam. Mohlo jít také o prostý vandalismus.
Muzeum artefakt vystavuje v expozici Tvrz, muzeum, artefakt, která byla otevřena loni v prosinci. Je to jen zlomek prostor, protože muzeum prochází rekonstrukcí. Můžete se tam dále dozvědět o bývalé tvrzi a prohlédnout si také další nalezené exponáty.
Tvrz se nachází u Labe naproti původně románskému kostelu Nanebevzetí Panny Marie. „Kamenná tvrz byla založena nedlouho po roce 1300 a od té doby prošla řadou úprav a dostaveb. Tvrz postupem času ztratila svou strategickou úlohu, od 17. století sloužila také jako hostinec,“ zní stručná historie tvrze. Detailní historii si můžete přečíst zde.